Úvod ZO ZAHRANIČIA Kráľovská rodina sa rozlúčila s princom Philipom, Alžbeta II. plánuje doživotne zotrvať...

Kráľovská rodina sa rozlúčila s princom Philipom, Alžbeta II. plánuje doživotne zotrvať na tróne

Foto: archív

Britská kráľovská rodina sa na Windsorskom hrade poslednýkrát rozlúčila s princom Philipom. Po približne päťdesiatminútovom smútočnom obrade v hradnej Kaplnke sv. Juraja uložili rakvu s pozostatkami vojvodu z Edinburghu do kráľovskej krypty nachádzajúcej sa v kaplnke. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby následne udelil požehnanie a štvorčlenný zbor zaspieval štátnu hymnu.

Trúchliaci mali počas omše, celebrovanej windsorským dekanom Davidom Connerom, na tvárach rúška a dodržiavali rozstupy. Kráľovná Alžbeta II. sedela z preventívnych dôvodov sama.

Windsorský dekan na ‘poslednej rozlúčke s princom Philipom vzdal hold jeho „láskavosti, zmyslu pre humor a ľudskosti“. Veľká Británia sa inšpirovala princovou neochvejnou vernosťou k našej kráľovnej, jeho službou krajine a štátom Commonwealthu, jeho odvahou, statočnosťou a vierou,“ povedal celebrujúci dekan na smútočnej omši.

Princ Philip, manžel britskej panovníčky Alžbety II., zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov. Pre pandemické opatrenia sa na jeho pohrebe zúčastnilo len 30 najbližších členov jeho rodiny vrátane príbuzných z Nemecka, ako aj jeho osobný tajomník Archie Miller Bakewell.

Britský premiér Boris Johnson už dávnejšie oznámil, že sa na pohrebe osobne nezúčastní, aby umožnil účasť členom kráľovskej rodiny. Živý prenos sledoval v televízii z oficiálneho vidieckeho sídla britských premiérov Chequers na juhovýchode Anglicka. Premiér tiež v mene národa nechal ku princovej pohrebnej kaplnke položiť veniec.

Kráľovná Alžbeta II. sa po smrti manžela neplánuje zrieknuť britského trónu. Britská panovníčka sa v minulosti vyjadrila, že tak, ako jej predchodcovia, aj ona na ňom plánuje zostať až do svojej smrti. V Británii však podľa odborníkov časť spoločnosti už dávnejšie špekulovala, že by kráľovná pre pokročilý vek mohla svojho syna princa Charlesa vymenovať za svojho regenta.

Zástupnícka forma vládnutia je možná len vtedy, ak by sa kráľovnin vysoký vek negatívne podpísal na jej fyzickom či duševnom zdraví, čo však zatiaľ v prípade Alžbety II. nie je aktuálne.

Ľudia vo Windsore kládli po princovej smrti pri bráne hradu smútočné kytice. (Foto: Pavel Kapusta)

Pohreb princa Philipa: kľúčové momenty