Úvod Z DOMOVA Kreditka za týždeň. Pozrite sa, koľko plastu zjeme za celý život

Kreditka za týždeň. Pozrite sa, koľko plastu zjeme za celý život

Foto: archív

Čo budeme mať na večeru? Suši z lega, burger z platobných kariet alebo dobre prepečený kus rúry z PVC? Tieto príklady sa môžu zdať extrémne, ale dobre ilustrujú, aké veľké množstvo mikroskopických plastových častíc za dlhšie časové obdobie skonzumujeme.

Ľudia za týždeň zjedia ekvivalent platobnej karty, ukázala štúdia Svetového fondu na ochranu prírody z roku 2019. Plasty sa do ľudského tela dostávajú predovšetkým pitím znečistenej vody, ale aj konzumáciou potravín, ako sú mušle, ktoré ľudia väčšinou jedia vcelku, takže aj s mikroplastami v tráviacom trakte týchto živočíchov.

Agentúra Reuters využila závery spomínanej štúdie k tomu, aby ilustrovala, aké veľké množstvo plastu skonzumujeme za rôzne časové obdobia.​ Za mesiac podľa jej prepočtov skonzumujeme ekvivalent základnej lego kocky 2×4 (tej s ôsmimi výstupkami) a za rok toľko plastu, ako obsahuje hasičská helma.

Foto: archív

Keby sa to stále zdalo málo, môžeme pokračovať. Za desať rokov zjeme až 2,5 kilogramu plastov, čo sa rovná napríklad dosť veľkému kusu plastového potrubia a za celý život potom napríklad až 20 kíl plastu. Produkcia plastov sa za posledných 50 rokov prudko zvýšila a výroba lacných predmetov na jedno použitie rastie.

Niektoré plasty sa v prírode nerozkladajú, ale iba rozpadajú na čoraz menšie čiastočky, takže sa nakoniec dostávajú všade, hromadia sa na plážach, dusia morské živočíchy a končia v potravinovom reťazci.

Malcolm Hudson, ktorý vyučuje environmentalistiku na University of Southampton, upozorňuje, že v prírode sa začína hromadiť veľké množstvo ešte menších čiastočiek – nanoplastov, ktoré je oveľa ťažšie odhaliť a ktoré tiež konzumujeme. „Tie sa nám môžu dostávať do krvi alebo lymfatického systému a hromadiť sa v orgánoch,“ varuje Hudson.