Úvod ZO ZAHRANIČIA Kremeľ definitívne potvrdil konanie vojenskej prehliadky

Kremeľ definitívne potvrdil konanie vojenskej prehliadky

Foto: archív

Kremeľ definitívne potvrdil konanie osláv pri príležitosti 75. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom vo Veľkej vlasteneckej vojne a konanie vojenskej prehliadky na Deň víťazstva.

Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova. Deň víťazstva nad fašizmom 9. mája je dôležitým ruským sviatkom. Tradične je spojený s vojenskou prehliadkou na Červenom námestí v Moskve.

Ruské ministerstvo obrany už skôr potvrdilo, že nácviky vojenskej prehliadky sa konajú na armádnom stanovišti pri meste Alabino v blízkosti Moskvy. Jeden z nich sa uskutočnil 1. apríla. Podľa videa, ktoré uniklo na sociálne siete, sa na ňom zúčastnilo okolo 15.000 vojakov.

V Moskve platia v súvislosti s pandémiou koronavírusu prísne bezpečnostné opatrenia. Vláda vyzvala ľudí, aby zostali doma, a zakázala všetky verejné zhromaždenia s účasťou nad 50 ľudí.

„Deviaty máj je posvätným dátumom pre milióny Rusov a obyvateľov krajín Spoločenstva nezávislých štátov. Vojenská prehliadka je naplánovaná za prísnych hygienických opatrení a bude sa konať na Červenom námestí,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.