Úvod Politika Kremeľ kritizoval Trumpa za jeho varovania pred útokom v Sýrii

Kremeľ kritizoval Trumpa za jeho varovania pred útokom v Sýrii

Foto: archív

Kremeľ podrobil kritike amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako šéf Bieleho domu varoval vládu v Sýrii pred útokom na povstaleckú enklávu v provincii Idlib, píše agentúra AP.

Prezident USA Donald Trump na Twitteri varoval sýrsku vládu pred „bezohľadným útokom“ na Idlib a vyzval Rusko aj Irán, aby zabránili humanitárnej katastrofe. Napísal to v čase, keď sa sýrske sily a ich spojenci pripravujú na útok v Idlibe, poslednej bašte protivládnych povstalcov v krajine.

Rusko, vojenský podporovateľ a obhajca sýrskeho prezidenta Bašára Asada, sa na prítomnosť povstalcov v Idlibe opakovane sťažovalo. Protivládni povstalci totiž podnikali útoky na jeho ciele a podľa Ruska predstavujú vo všeobecnosti hrozbu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zopakoval stanovisko Moskvy, pokiaľ ide o provinciu Idlib, a nazval ju „hniezdo teroristov“.Peskov v reakcii na Trumpov varovný tvít povedal, že takéto upozornenia nezohľadňujú „nebezpečný a negatívny potenciál“ rebelskej enklávy a sú dôkazom toho, že Biely dom nemá k riešeniu krízy v Sýrii „komplexný prístup“.

Bašár Asad sa zaprisahal, že vojensky porazí opozíciu v jej poslednej bašte, v provincii Idlib, ak sa povstalci nepodvolia vláde. Spolu s Iránom pôsobí v sýrskej občianskej vojne ako hlavný vojenský podporovateľ vlády v Damasku aj Rusko – Teherán a Moskva však spolupracujú s Tureckom, ktoré podporuje sýrsku opozíciu, na udržiavaní bezpečných zón pre civilistov.

Splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura odhaduje, že medzi obyvateľmi Idlibu je až 1,4 milióna Sýrčanov, ktorí v súvislosti s vojnou už raz opustili svoje bydlisko. Provincia sa nachádza pri hranici s Tureckom, ktoré však odmieta prijať novú vlnu utečencov. Predstavitelia OSN predpokladajú, že útok na Idlib vyženie z územia okolo 800-tisíc ľudí a odradí utečencov od návratu domov.

Foto: archív