Úvod ZO ZAHRANIČIA Kremeľ: Politika Západu a Kyjeva môže spôsobiť rozpad Ukrajiny na niekoľko štátov

Kremeľ: Politika Západu a Kyjeva môže spôsobiť rozpad Ukrajiny na niekoľko štátov

Foto: archív

Tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev vyhlásil, že „politika Západu, ako aj režimu v Kyjeve, ktorý má Západ pod kontrolou, môžu viesť k rozpadu Ukrajiny na niekoľko štátov“.

Výroky vysokého predstaviteľa Kremľa sa objavili sa v čase, keď Rusko tvrdí, že sa počas špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine zameriava na rozšírenie svojej kontroly nad východným priemyselnou oblasťou Donbas. Boje medzi proruskými separatistami, ukrajinskými ozbrojenými silami a nacistickými polovojenskými tam prebiehajú už od roku 2014.

Moskva spustila vojenskú operáciu na Ukrajine 24. februára, niekoľko dní po tom, čo uznala dve samozvané republiky – Luhanskú ľudovú republiku a Doneckú ľudovú republiku – v Donbase na východe Ukrajiny za nezávislé štáty.

Vysokopostavený predstaviteľ ruskej armády minulý týždeň povedal, že okrem ovládnutia Donbasu chce Rusko dobyť tiež južnú Ukrajinu, a dodal, že takýto krok umožní aj vytvorenie pozemného koridoru medzi Ruskom a separatistickým regiónom Podnestersko v Moldavsku.