Úvod Politika Kremeľ: Posilnenie amerických jednotiek na Blízkom východe je vojenská provokácia

Kremeľ: Posilnenie amerických jednotiek na Blízkom východe je vojenská provokácia

Foto: archív

Ohlásené zvýšenie počtu amerických vojsk na Blízkom východe o tisíc mužov je vojenská provokácia, od ktorej by mal Washington upustiť, tvrdí ruský námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov. „Vychádzame z toho, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo, objavujú sa len úniky informácií a verejné signály. Je však zrejmé, že situácia speje k posilneniu síl a prostriedkov USA v regióne. To nás veľmi znepokojuje,“ vyhlásil Rjabkov.

Pokiaľ ide o rozhodnutie Teheránu prekročiť limit obohateného uránu, ktorý stanovuje medzinárodná dohoda o jadrovom programe z roku 2015, Moskva podľa Rjabkova jeho motívy chápe, aj keď ju tento krok znepokojuje. Vyhliadky na zachovanie jadrovej zmluvy sú „čoraz vzdialenejšie“ a mnohé bude závisieť od toho, akú politiku budú presadzovať „európski kolegovia“.

Moskva je s európskymi partnermi v trvalom kontakte a v najbližších dňoch v tomto smere prejaví podľa Rjabkova ďalšie „primerané úsilie“. Zámer Washingtonu vyslať na Blízky východ ďalších tisíc vojakov, o ktorom hovoril úradujúci minister obrany USA Patrick Shanahan, kritizuje aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„Rusko je proti krokom, ktoré môžu zvýšiť napätie na Blízkom východe,“ povedal Peskov. „Stále vychádzame z toho, že Irán neprekročí rámec jadrovej dohody a zachová vernosť svojim záväzkom.“