Úvod ZO ZAHRANIČIA Kremeľ považuje správy o invázii na Ukrajinu za neopodstatnené zvyšovanie napätia

Kremeľ považuje správy o invázii na Ukrajinu za neopodstatnené zvyšovanie napätia

Foto: archív

Správy západných médií, že Spojené štáty varujú svojich európskych spojencov pred možným vpádom Ruska na Ukrajinu, odmietol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ako „prázdne a neodôvodnené zvyšovanie napätia“.

„Rusko nikoho neohrozuje,“ zdôraznil Peskov podľa tlačových agentúr. Ide o reakciu na vyhlásenia Washingtonu, ktorý priniesol správy o „nezvyčajnej vojenskej aktivite Ruska“ pri hraniciach s Ukrajinou. Americké úrady si pohyby vojsk vysvetlili ako možnú prípravu invázie na Ukrajinu.

„Obávame sa, že sa Rusko môže pokúsiť zopakovať rok 2014, keď zhromaždilo sily na hraniciach, vstúpilo na zvrchované ukrajinské územie a nepravdivo tvrdilo, že tomu predchádzali provokácie,“ uviedol podľa Bloombergu americký minister zahraničia Antony Blinken.

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v tejto súvislosti poznamenal, že Moskva „túži vytvárať problémy a núti zvyšok sveta, aby ich riešil“. Peskov zdôraznil, že presuny vojakov na ruskom území sú ich vnútornou záležitosťou.

Preto by takéto kroky nemali nikoho znepokojovať. Pripomenul však, že Moskva je pripravená na protiopatrenia, ak sa bude Severoatlantická aliancia správať útočne v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc.