Úvod ZO ZAHRANIČIA Kremeľ: Pred prevozom Navaľného do Berlína neboli v jeho tele zistené toxické...

Kremeľ: Pred prevozom Navaľného do Berlína neboli v jeho tele zistené toxické látky

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval na vyhlásenia Nemecka, že ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj mohol byť otrávený nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. Kremeľ podľa neho nevidí dôvod obviňovať Rusko v súvislosti s tým, čo sa stalo Navaľnému.

Peskov doplnil, že nevie povedať, pre koho by bolo Navaľného otrávenie výhodné, a vyzval na opatrnosť v súvislosti s podozrievaním ruského štátu. Hovorca uviedol, že Rusko by nechcelo, aby sa Nemecko a ďalšie európske krajiny uchyľovali k unáhleným záverom.

„Dávame prednosť dialógu,“ pokračoval. Peskov tlmočil názor Kremľa, ktorý nevidí dôvod na uvalenie sankcií proti Rusku a proti projektu Nord Stream 2. Peskov tiež zverejnil informáciu, že ruská generálna prokuratúra zaslala do Nemecka žiadosť o právnu súčinnosť.

Berlín ju podľa Peskova „dostal, stále však neodpovedal“. Vyjadril nádej, že sa podarí zistiť príčiny toho, čo sa s Navaľným stalo. Poznamenal, že ruskému veľvyslancovi v Berlíne tiež neboli poskytnuté konkrétne informácie o výsledkoch vyšetrení, ktoré Navaľnému robili nemeckí špecialisti, a ktoré ich doviedli k záveru, že opozičný politik bol otrávený.

Peskov podľa Interfaxu zdôraznil, že „predtým, ako bol pacient prevezený do Berlína, v Rusku vykonali množstvo analýz, pričom v tele Navaľného neboli zistené nijaké toxické látky“.

V súvislosti s vyhláseniami nemeckej vlády a kancelárky Angely Merkelovej, že Navaľnyj bol otrávený látkou typu novičok, ruský prezident Vladimir Putin nechystá nijaké vyhlásenia. Rovnako neplánuje ani rozhovory s Merkelovou. Informovala o tom agentúra Interfax.