Úvod ZO ZAHRANIČIA Kremeľ: Tvrdenie, že Navaľnyj bol otrávený, je predčasné

Kremeľ: Tvrdenie, že Navaľnyj bol otrávený, je predčasné

Alexej Navalnyj. (Foto: archív)

Kremeľ vydal verejné vyhlásenie, v ktorom uviedol, že tvrdenie Nemecka o otrávení predstaviteľa ruskej opozície Alexeja Navaľného je predčasné. „Lekárska analýza ruských a nemeckých lekárov sa absolútne zhoduje.

Líšia sa však závery. Nerozumieme, prečo sa naši nemeckí kolegovia tak ponáhľajú, keď sme stále neidentifikovali látku,“ povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

V podobnom duchu sa nesie aj vyjadrenie šéfa Moskovského ústavu súdneho lekárstva Sergeja Šigejeva, ktorý upozornil, že nemeckí lekári nemajú dostatok dôkazov pre svoje tvrdenie.

Navaľnyj je hospitalizovaný v berlínskej nemocnici Charité. Tamojší lekári sa na základe klinických testov domnievajú, že bol otrávený. Šigejev však tvrdí, že takéto tvrdenie je predčasné bez identifikácie konkrétneho jedu.

Charité vo svojom vyhlásení napísala, že v Navaľného organizme sa našli inhibítory cholinesterázy s tým, že zatiaľ nie je známe, o akú konkrétnu látku z tejto skupiny ide. „Aktivita cholinesterázy sa u každého človeka líši, najmä v dôsledku chronických chorôb,“ povedal Šigejev.

„V súčasnosti môžeme hovoriť iba o fakte, že pacient mal nižšiu aktivitu cholinesterázy. Na tom je postavené tvrdenie, že bol otrávený inhibítorom cholinesterázy. Tento záver je predčasný,“ dodal.

Navaľného previezli letecky do Berlína 22. augusta z nemocnice v sibírskom meste Omsk, v ktorej ho po núdzovom pristátí na tamojšom letisku 27. augusta hospitalizovali, keďže mu prišlo zle počas letu zo sibírskeho Tomska. Neskôr stratil vedomie. Ruskí lekári, ktorí ho ošetrovali ako prví, pripísali jeho stav metabolickej poruche.

K prípadu sa už vyjadrili nemecká kancelárka Angela Merkelová aj šéf diplomacie Heiko Maas, ktorí v spoločnom vyhlásení vyzvali Rusko, aby dôkladne a s plnou transparentnosťou vyšetrilo prípad pravdepodobnej otravy Navaľného a vyvodili zodpovednosť voči tým, ktorí ju spôsobili.