Úvod ZO ZAHRANIČIA Kremeľ: Zverejnenie telefonátov Trumpa a Putina musí odsúhlasiť Rusko

Kremeľ: Zverejnenie telefonátov Trumpa a Putina musí odsúhlasiť Rusko

Koláž: redakcia

Kremeľ oznámil, že Washington bude potrebovať súhlas Ruska na zverejnenie prepisov telefonátov amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského lídra Vladimira Putina. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Americký Kongres je odhodlaný získať prístup k Trumpovým telefonátom s Putinom a ďalšími svetovými lídrami, vyhlásil predseda výboru Snemovne reprezentantov pre kontrolu tajných služieb Adam Schiff. Ako dôvod uviedol obavy, že ruský prezident Putin môže ohroziť národnú bezpečnosť USA.

Po požiadaní reportérov o reakciu na tieto výroky hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Rusko bude pripravené diskutovať o tejto záležitosti s Washingtonom, ak vyšle Moskve signál, ale zverejnenie telefonátov nie je bežnou diplomatickou praxou.

„Samozrejme, zverejnenie je do určitej miery možné iba po vzájomnej dohode oboch strán. Práve takáto je diplomatická prax,“ povedal Peskov. „Ak mám byť presnejší, diplomatická prax vo všeobecnosti neráta s ich zverejnením. Ak prídu nejaké signály od Američanov, potom o tom (s nimi) budeme diskutovať,“ dodal Peskov.

Demokratmi vedená Snemovňa reprezentantov minulý týždeň spustila vyšetrovanie, ktoré môže viesť k impeachmentu Trumpa (ústavnej žalobe proti nemu). Zákonodarcovia to urobili po sťažnosti nemenovaného, utajeného informátora, ktorý tvrdí, že Trump žiadal v júlovom telefonáte Ukrajinu o zásah do amerických prezidentských volieb v roku 2020 tak, aby bol v jeho politický prospech a aby uškodil jeho demokratickému rivalovi, niekdajšiemu viceprezidentovi Joeovi Bidenovi.

Biely dom zverejnil krátku správu, ktorá sumarizovala Trumpov telefonát z 25. júla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, keďže obvinenia vyvolali búrku na domácej americkej politickej scéne, pripomenula agentúra Reuters.