Úvod Politika Krym je už od Ukrajiny oddelený bariérou

Krym je už od Ukrajiny oddelený bariérou

Foto: archív

Rusko dokončilo stavbu bariéry oddeľujúcej Krymský polostrov od Ukrajiny. Bariéra s ostnatým drôtom dlhá 60 kilometrov a priľahlá bezpečnostná zóna sú vybavené poplašnými senzormi a kamerami.

Podľa vyhlásenia krymskej pobočky ruskej Federálnej bezpečnostnej služby boli na úseku Perekopskej šije dokončené „konštrukčné a technické komplexy“ dvoch typov. Základom jedného z nich sú vibračné snímače, druhý je založený na snímaní rádiových vĺn.

Niekoľko stoviek senzorov a monitorovacích zariadení má zabrániť „sabotážnym aktivitám“ a pokusom zločineckých skupín o pašovanie zbraní, munície, tabaku, benzínu, drog a ďalších komodít. Na projekte sa pracovalo od roku 2015.

Foto: archív

Vstup na Krym cez Perekopskú šiju z Chersonskej oblasti je z pohľadu ukrajinských zákonov jediný legálny. V roku 2016 postavila aj Ukrajina obranný plot na hranici Krymu a Chersonskej oblasti. Bariéra vtedy vyrástla aj v Charkovskej a Černigovskej oblasti, hraničiacich s Ruskou federáciou. Spočiatku sa tento projekt nazýval Stena, potom ho vtedajší ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk premenoval na Európsky val.

Krym sa stal súčasťou Ruska na základe výsledkov referenda v marci 2014. Kyjev, Európska únia a USA odmietli uznať výsledky hlasovania, ukrajinská vláda považuje návrat Krymu pod jurisdikciu Moskvy za okupáciu.