Úvod Politika KSI: Dvojjazyčné tabule sú porušením štátnej suverenity SR

KSI: Dvojjazyčné tabule sú porušením štátnej suverenity SR

Foto: archív

Nariadenie ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd) zaviesť dvojjazyčné tabule na železničných staniciach na tzv. menšinových územiach vníma Kongres slovenskej inteligencie (KSI) ako hrubé porušenie zákona, ale i štátnej suverenity SR.

V tejto súvislosti upozorňuje na to, že nariadenie sleduje snahy iba jednej z národnostných menšín – maďarskej. „Nijaká iná menšina podobné (nad)práva nežiadala ani nežiada,“ zdôraznil KSI. Vidí v tom ďalší krok vyčleniť priestor južného Slovenska zo zvrchovanosti SR: „Je to jeden z posledných krokov, ktoré maďarská politika potrebuje na ovládnutie svojho záujmového teritória.“

Za trpký paradox považuje KSI fakt, že nariadenie o dvojjazyčnosti prichádza v období blížiaceho sa 25. výročia vyhlásenia samostatného Slovenska. Zároveň vyzýva vládu i parlament, aby prijatiu tohto nariadenia zabránili.

Foto: archív
Béla Bugár a minister dopravy a výstavby Árpád Érsek. (Foto: archív)

Ministerstvo dopravy pod vedením Érseka rozhodlo o tom, že Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) označia 55 železničných staníc na Slovensku dvojjazyčnými názvami. Podľa rezortu dopravy sa týmto krokom napĺňa schválené programové vyhlásenie vlády, ktoré s ním ráta. Zmeny sa budú týkať len železničných staníc, nie železničných zastávok.

Podľa hovorkyne rezortu Karolíny Duckej sa opatrenie dotkne staníc v obciach, kde sa k národnostnej menšine hlási najmenej 20 percent obyvateľov. „Týkať sa to bude všetkých jazykov národnostných menšín,“ avizovala. Jedna železničná stanica tak dostane názov aj v rusínskom jazyku.

Ministerstvo podľa Duckej zavedenie dvojjazyčných tabúľ vníma ako pozitívny krok v podpore spolunažívania obyvateľov na národnostne zmiešaných územiach Slovenska, tiež ako službu pre lepšie vzájomné dorozumievanie sa či orientáciu cestujúcich.