Úvod Spoločnosť Ku krvavému útoku dodávkou v Barcelone sa prihlásil Islamský štát

Ku krvavému útoku dodávkou v Barcelone sa prihlásil Islamský štát

Foto: archív

Na známom barcelonskom bulvári Las Ramblas vletela dodávka do davu ľudí na chodníku. Pri útoku zahynulo trinásť ľudí a ďalších 80 je hospitalizovaných. Vo štvrtok večer o tom informoval regionálny katalánsky prezident Carles Puigdemont. Ku krvavému útoku sa prostredníctvom džihádistom blízkej agentúry Amák prihlásil tzv. Islamský štát.

Španielska polícia vyšetruje incident ako teroristický čin. “Potvrdzujeme teroristický útok,” oznámila krátko po udalosti katalánska polícia, ktorá krátko po útoku uzatvorila bulvár Las Ramblas aj jeho okolie, prikázala zatvoriť aj všetky obchody a prevádzky na tomto území, ako aj neďaleké stanice metra a vlaku. Nariadila tiež, aby sa ľudia miestu útoku a jeho okoliu vyhýbali, celú oblasť monitoruje helikoptéra.

Starostka Barcelony Ada Colau oznámila, že v piatok si obyvatelia mesta uctia obete útoku minútou ticha a v centre mesta sa bude konať spomienkové zhromaždenie. Ako vyhlásila, Barcelončania “musia ukázať, že nie sú vystrašení a že sú zomknutejší ako kedykoľvek predtým.

Foto: archív
Foto: archív

Informácie o identite útočníkov sa zatiaľ rôznia. Podľa televízie TV3 je jedným z nich Španiel marockého pôvodu, niektoré iné médiá už priniesli aj jeho údajné meno – Driss Oukabir. Podľa niektorých informácií však po osobe menom Driss Oukabir bolo len spustené pátranie, keďže si nedávno požičala bielu dodávku, rovnakú, s akou bol spáchaný útok, a nie je pritom isté, či práve on je jedným zo zatknutých podozrivých.

Niektoré médiá informujú, že požičané dodávky boli dve, z ktorých s jednou bol spáchaný útok a druhá bola pripravená na útek z miesta činu. Polícia večer poprela informácie niektorých médií o tom, že dvaja údajní páchatelia útoku sa skrývajú v bare Rey de Istanbul neďaleko Las Ramblas a obkľúčila ich v ňom polícia.

Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva zahraničia Peter Susko, ministerstvo zatiaľ nekontaktoval so žiadosťou o pomoc nijaký slovenský občan. O tom, či sú medzi obeťami útoku aj Slováci, zatiaľ nemá ministerstvo informácie.

Krátko po teroristickom útoku na Las Ramblas: