Úvod ZO ZAHRANIČIA Kuba odsúdila plán USA zaradiť ju medzi štáty podporujúce terorizmus

Kuba odsúdila plán USA zaradiť ju medzi štáty podporujúce terorizmus

Foto: archív

Kuba odsúdila zámer Spojených štátov opätovne ju zaradiť na zoznam krajín podporujúcich terorizmus, o ktorom informoval americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Jeho kubánsky rezortný partner Bruno Eduardo Rodríguez Parrilla na sociálnej sieti napísal, že ide o politický motivovaný krok.

„Každý donucovací prostriedok, ktorý využívajú, je namierený na spomalenie kubánskej ekonomiky a znemožnenie vzťahov medzi našimi krajinami založených na vzájomnom rešpekte,“ uviedol Parrilla.

Dosluhujúca administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa pokúša na poslednú chvíľu zmariť prípadné snahy novozvoleného prezidenta Joea Bidena o zmiernenie diplomatického napätia medzi USA a Kubou, uviedla nedávno agentúra AFP.

Na tzv. čiernej listine USA sa v súčasnosti nachádzajú už len Irán, Sýria a Severná Kórea. Kuba bola na zozname od roku 1982 do roku 2015, keď ju odtiaľ vyradil vtedajší prezident Barack Obama. Počas jeho vlády prišlo k obnoveniu kubánsko-amerických diplomatických vzťahov, obe krajiny vtedy navzájom otvorili veľvyslanectvá.