Úvod Spoločnosť Kuba zakázala stavať sochy Fidelovi Castrovi

Kuba zakázala stavať sochy Fidelovi Castrovi

Foto: archív

Kubánske národné zhromaždenie schválilo zákon, ktorý zakazuje stavanie pamätných sôch a pomenúvanie verejných miest po nedávno zosnulom revolučnom vodcovi Fidelovi Castrovi. Legislatíva je v súlade so želaním tohto dlhoročného kubánskeho lídra, ktorý zomrel 25. novembra vo veku 90 rokov.

Castro už počas života odmietal kult osobnosti. „Jeho bojovný duch zostane vo vedomí všetkých kubánskych revolucionárov,“ vyhlásil kubánsky prezident – jeho mladší brat – Raúl Castro s tým, že najlepším spôsobom, ako si Fidela uctiť, je nasledovať jeho revolučné myšlienky.

Foto: archív
Foto: archív

Nový zákon však nezabraňuje umelcom v stvárňovaní osobnosti Fidela Castra v hudbe, literatúre, tanci, kinematografii a iných vizuálnych druhoch umenia. Povolené sú aj jeho fotografie v úradoch, študovniach a štátnych inštitúciách. Od jeho úmrtia visí na jednej z budov na Námestí revolúcie v hlavnom meste krajiny obrovská fotografia mladého Castra vo vojenskej uniforme, s puškou a batohom prehodeným cez plece.

Castro, jedna z popredných postáv studenej vojny, vytvoril pred prahom USA komunistický štát a odolal pokusom Washingtonu o jeho zosadenie. Kuba si ho po smrti uctila deväťdňovým štátnym smútkom a dvoma pohrebmi.

Foto: archív
Foto: archív