Úvod Ekonomika Kubánska vláda chce posilniť súkromný sektor

Kubánska vláda chce posilniť súkromný sektor

Foto: archív

Kubánska vláda chce posilniť súkromný sektor v krajine, od decembra budú preto vydávané nové licencie pre malých podnikateľov, informoval tamojší denník štátostrany Granma, podľa ktorého by sa súčasne mala zintenzívniť kontrola súkromných firiem.

Vláda karibskej krajiny približne pred rokom zastavila vydávanie oprávnení po tom, čo kompetentní zistili neplnenie daňových povinností zo strany mnohých menších podnikateľov, respektíve objavili tovar odcudzený zo štátnych podnikov na čiernom trhu.

V budúcnosti budú musieť malí podnikatelia disponovať bankovým účtom, aby úrady mohli kontrolovať ich finančné transakcie. Taxikári budú navyše disponovať špeciálnym preukazom na tankovanie pohonných hmôt, čím by sa malo zabrániť využívaniu benzínu odcudzeného zo štátnych podnikov, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Súkromný sektor na Kube sa od opatrného hospodárskeho otvorenia krajiny v roku 2010 významne posilnil. Medzičasom v ňom pracuje takmer 600 000 ľudí v 123 odvetviach, najčastejšie v rôznych dielňach, stánkovom predaji, gastronomických zariadeniach, penziónoch či holičstvách a kaderníctvach.