Úvod ZO ZAHRANIČIA Kubánsky prezident: To, čo svet hovorí o nepokojoch, sú lži

Kubánsky prezident: To, čo svet hovorí o nepokojoch, sú lži

Foto: archív

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel odsúdil podľa neho lživú rétoriku o nepokojoch a protivládnych protestoch v jeho krajine. Povedal to na zhromaždení tisícov svojich podporovateľov v metropole Havana, kde bol prítomný aj exprezident Raúl Castro.

„To, čo svet hovorí o Kube, je klamstvo,“ povedal Díaz-Canel. Zároveň odsúdil šírenie falšovaných fotografií na sociálnych sieťach, ktoré „podnecujú a oslavujú násilnosti a ničenie majetku“. Prezident verejne vystúpil šesť dní po demonštráciách proti komunistickej vláde na ostrove v Karibiku.

Protesty Kubáncov oficiálne vypukli z dôvodu ekonomickej krízy. Zahynul počas nich jeden človek a viac ako stovka ľudí bola zatknutých, vrátane nezávislých novinárov a opozičných aktivistov. „Sociálne siete sú zaplavené nenávisťou,“ povedal prezident.

Kuba po vypuknutí protestov minulý víkend odstavila na tri dniinternet. Prístup naň neskôr síce obnovila, ale sociálne siete a odkazové aplikácie ako Facebook, WhatsApp a Twitter zostali na sieťach 3G a 4G zablokované.

Prostredníctvom sociálnych sietí protestujúci organizovali demonštrácie. Díaz-Canel, ktorý obvinil Spojené štáty z vyprovokovania protestov, vyhlásil, že “lži neboli povedané náhodou ani omylom; všetko je to chladná vypočítavosť z manuálu o nekonvenčnej vojne”.

„Sme zrodení pre víťazstvo, nie pre porážku!“ skandoval dav na zhromaždení, ktoré sa konalo na svitaní na Malecóne, slávnej prímorskej promenáde v Havane. Rozsah protestov prinútil aj 90-ročného Castra narušiť svoj odpočinok na dôchodku.