Úvod Z DOMOVA Kuffa: Čaputová má len dve možnosti – ustúpiť alebo odstúpiť

Kuffa: Čaputová má len dve možnosti – ustúpiť alebo odstúpiť

Marián Kuffa. (Foto: archív)

Na modlitbovom stretnutí pred Úradom vlády SR v Bratislave sa v utorok zišli stovky ľudí, ktorým záleží na kresťanských hodnotách, aby sa pomodlili za tradičnú rodinu. Jej organizátori na ňom poukazovali na riziká Istanbulského dohovoru, pričom vyzvali prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby kontroverzný dokument odmietla.

„Tretí rok už chodíme po Slovensku a vysvetľujeme riziká Istanbulského dohovoru, respektíve gender ideológie, ktorá v ňom je skrytá. Keď sme si vlastne prečítali viackrát tento Istanbulský dohovor, vidíme tam mnohé veci, ktoré nieže pomáhajú ženám, ktoré sú týrané, ale práve naopak, robia prekážky,“ povedal pre TASR Pavol Vilček zo Slovenského dohovoru za rodinu (SDZR).

Ľudia si na stretnutí vypočuli kňaza Mariána Kuffu, ktorého kázeň organizátori premietali na obrazovke a spoločne sa pomodlili. Kuffa na stretnutie osobne neprišiel, pretože mu to podľa jeho slov zakázal diecézny biskup. Vo videu Kuffa okrem iného požiadal účastníkov, aby sa nesprávali nenávistne a rešpektovali názor iných.

Uviedol, že na stretnutie boli pozvané všetky, aj liberálne strany. „Ktokoľvek, komu záleží, aby naše rodiny boli riadne.“ Pripomenul, že Slovensko nie je prezidentský, ale parlamentný štát, a parlament rozhodol, že Istanbulský dohovor odmieta. „Len nemá kto byť ten poštár, čo by to odniesol na Radu Európy,“ narážal na obštrukcie prezidentky Zuzany Čaputovej.

Kuffa sa ďalej vo videu opýtal, že ak sa prezidentke z právnického hľadiska nezdal postoj parlamentu k Istanbulskéhu dohovoru správny, prečo mlčala celý rok. „Môžeme predpokladať, že z nášho pohľadu s tým nemá dobré úmysly. Príde nová vláda a zratifikuje.“

Ako pokračoval, keď prirovná prezidentku k vedúcej pošty, “môže sa hnevať na generálneho riaditeľa – parlament, ale jej povinnosťou je dať pečiatku a poslať. Môže ustúpiť alebo odstúpiť. Ak je to naozaj tak, že je to proti jej svedomiu, nech odstúpi z úradu.“

Záber z modlitbového stretnutia v Bratislave. (Foto: archív)

Pripomenul, že dohovor odmietla už dvakrát vláda, parlament a tiež aj predstavitelia cirkví. „Keď pani prezidentka týmto opovrhuje, to ako keby povedala, že všetci veriaci sú hlupáci.“

Dodal, že veriacich je na Slovensku viac ako 75 percent a ju nevolila ani štvrtina národa. Ak prezidentka dohovor neodmietne ratifikovať, podľa neho sa dopustí vlastizrady.

SDZR na záver stretnutia vyzvalo ústavných činiteľov SR, aby písomne oznámili Rade Európy, že Slovensko sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru, pretože je v ňom ukrytá škodlivá gender ideológia, ktorá je podľa SDZR proti Bohu, vede a prírode.