Úvod ZO ZAHRANIČIA Kukan: Mnohé štáty by vítali zrušenie sankcií, čakajú na signál Ruska

Kukan: Mnohé štáty by vítali zrušenie sankcií, čakajú na signál Ruska

Eduard Kukan. (Foto: archív)

Otázkou, v ktorej Európa čaká na kompromis, je podľa exministra zahraničných vecí Eduarda Kukana vzťah Európskej únie a Ruska. Uviedol to v rozhovore pre TASR. Ako pripomenul, dlhé roky fungovala spolupráca medzi Ruskom a západnými inštitúciami na pôde EÚ a aj v rámci NATO, dokonca sa konali pravidelné spoločné zasadania a cvičenia.

„Viem z vlastnej skúsenosti, že mnohé západné krajiny by privítali zrušenie sankcií, len by Kremeľ musel ukázať aspoň trochu ochoty spolupracovať pri riešení otázok Krymu a východnej Ukrajiny. Západ na to čaká, no Rusi zatiaľ túto dobrú vôľu nedemonštrovali,“ tvrdí Kukan.

Nerealistické podľa neho boli požiadavky a predstavy, podľa ktorých by sa mala Ukrajina celkom odpútať od Ruska a prerušila s ním spoluprácu. „V Luhansku a Donbase prebieha regulárna vojna a Putin preto už nemusí proti Ukrajine prijímať nijaké ďalšie opatrenia.

Ukrajinská vláda namiesto toho, aby sa venovala zásadným problémom a robila potrebné reformy, musí riešiť otázku ako sa postarať o 4 až 5 miliónov ľudí žijúcich v týchto oblastiach. Je to potenciálne veľmi bohatá krajina a mohla by byť významným hráčom na svetovej scéne, keby mohla fungovať normálne a keby si doma urobila poriadok.

Rusi však teraz umelo udržiavajú Ukrajinu v stave, aby sa takýmto hráčom nestala a aby v nej nemali ďalšieho súpera,“ tvrdí bývalý šéf diplomacie. Myslí si tiež, že ruská hrozba v podobe ovplyvňovania volieb a iných udalostí v Európe je reálna, no „mnohé politické sily tieto faktory využívajú na to, aby nimi zdôvodnili svoje vlastné politické záujmy“.

„Situácia je taká, že veľká časť celosvetovej politiky žije v nejakom negatívnom kŕči. Európska únia žije brexitom, Spojené štáty majú prezidenta, ktorý veľmi poškodzuje celosvetové vzťahy napríklad v medzinárodnom obchode alebo v klimatickej oblasti tým, že odvolal svoj podpis spod klimatickej dohody. Bolo by veľmi dobré, keby sme sa z toho dostali,“ povedal v rozhovore pre TASR Kukan.