Úvod Z DOMOVA Kukláči v sídle Penty zadržali Jaroslava Haščáka. Obvinili ho z korupcie a...

Kukláči v sídle Penty zadržali Jaroslava Haščáka. Obvinili ho z korupcie a prania špinavých peňazí

Jaroslav Haščák po zadržaní odchádza v sprievode policajtov z budovy Penty. (Foto: TASR)

Na šiestom a siedmom poschodí bratislavského Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti, pričom zadržali jej šéfa, jedného z najbohatších Slovákov Jaroslava Haščáka. Po predvedení na výsluch ho policajný vyšetrovateľ  obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Informovali o tom všetky popredné slovenské médiá. Polícia SR zásah nekomentuje, zástupcov médií odkázala na Úrad špeciálnej prokuratúry. Výsluch Haščáka sa mal týkať vyšetrovania asi päť rokov starého podozrenia z trestnej činnosti nelegálneho obchodovania s nahrávkami z kauzy Gorila.

Kauza sa týka podozrení z podplácania vysokopostavených politikov a úradníkov Pentou za druhej Dzurindovej vlády v rokoch 2005 a 2006. Okrem Haščáka polícia mala podľa informácií viacerých médií obviniť aj bývalého riaditeľa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša a jeho manželku, ktorá v minulosti takisto pôsobila v tajnej službe.

Portál Aktuality.sk napísal, že Arpáš mal vyniesť zo SIS nahrávky z odpočúvania bytu, kde sa Haščák stretával s politikmi a úradníkmi, a kde sa dohadovali provízie a úplatky. Nahrávky údajne predal Haščákovi tak, že Arpáš s manželkou založili spoločnosť, ktorá dostala od jednej z Haščákových firiem 194-tisíc eur za fiktívne analýzy a poradenské služby.

Ľubomír Arpáš v minulosti tvrdil, že informácie a analýzy odovzdával bývalému šéfovi česko-slovenskej Štátnej bezpečnosti spred roka 1989 Alojzovi Lorencovi, ktorý s Pentou dlhodobo spolupracoval.

„Policajný zásah v priestoroch našej firmy, ako aj vznesenie obvinenia proti spolumajiteľovi Penty Jaroslavovi Haščákovi je neopodstatnený a neprimeraný. V tejto záležitosti, ako aj počas viac ako ôsmich rokov trvajúceho vyšetrovania kauzy Gorila, poskytoval Jaroslav Haščák vždy plnú súčinnosť.

Zásadne odmieta akékoľvek nelegálne konanie v súvislosti s aktivitami bývalého príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša. Podnikne všetky právne kroky na svoju obranu,“ píše sa v stanovisku Penty, ktoré zverejnil hovorca skupiny Penta Martin Danko.

Danko pre Hospodárske noviny doplnil, že zásah tzv. kukláčov v budove Penty považuje finančná skupina za neprimeranú demonštráciu sily. Z budovy po zásahu vyšlo niekoľko kukláčov so škatuľami s neznámym obsahom. Dovnútra polícia nikoho nevpúšťa, zvnútra vychádzajú iba zamestnanci.

„Prebiehajú procesné úkony. Neviem, či to súvisí s konkrétnou akciou. Nechcem sa vyjadrovať k detailom, pretože prebieha vyšetrovanie,“ vyjadril sa k zásahu minister vnútra Roman Mikulec.

K zadržaniu Haščáka sa v stručnom statuse na sociálnej sieti vyjadril aj premiér Matovič. “Mafia je len taká silná, ako slabý je štát. Bodka,“ napísal.  Jaroslav Haščák minulý rok vypovedal pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry aj o jeho vzťahoch s Mariánom Kočnerom.

Foto: archív