Úvod ZO ZAHRANIČIA Kuleba: Ďalšie zbrane od NATO potrebuje Ukrajina čím skôr, inak bude neskoro

Kuleba: Ďalšie zbrane od NATO potrebuje Ukrajina čím skôr, inak bude neskoro

Foto: archív

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odmietol novinárom prezradiť podrobnosti o dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine, ktoré sú súčasťou nového balíka pomoci. Zároveň povedal, že vojna môže trvať ešte “týždne, ale aj mesiace a možno aj roky”.

Podľa Stoltenberga je „často lepšie nešpecifikovať,“ aké zbraňové systémy NATO posiela na Ukrajinu. „Ubezpečujem vás, že spojenci posielajú Ukrajine širokú škálu rôznych zbraňových systémov,“ povedal Stoltenberg po stretnutí členských štátov aliancie v Bruseli.

Súčasťou nového balíka pre Ukrajinu je aj finančná a humanitárna pomoc, priblížil šéf NATO. „Diskutovali sme o tom, ako ešte pomôžeme vrátane pomoci v oblasti kybernetickej bezpečnosti a poskytnutia vybavenia pre ochranu Ukrajiny pred chemickými a biologickými hrozbami,“ dodal Stoltenberg.

Stoltenberg, rovnako ako ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, dostal od novinárov otázku týkajúcu sa videa šíriaceho sa na sociálnych sieťach, ktoré údajne zachytáva, ako ukrajinskí vojaci zabili ruského zajatca. Šéf aliancie predmetné video podľa vlastných slov ešte nevidel.

„Poviem však, že každá správa o možnom porušení medzinárodného práva by sa mala byť vyšetrená, a samozrejme, každé porušenie medzinárodného práva a akýkoľvek vojnový zločin je vždy neprijateľný,“ povedal Stoltenberg.

Dmytro Kuleba pripustil, že počas vojny môže aj na strane ukrajinských síl prísť k takýmto „izolovaným incidentom“. Ukrajinská armáda sa však „riadi pravidlami vedenia vojny“ a ich prípadné porušenia budú vyšetrené, dodal.

Ukrajinský minister ďalej povedal, že jeho krajina potrebuje dodávky zbraní od členských štátov NATO čím skôr, inak vraj bude neskoro. „Buď nám pomôžete teraz – a to hovorím o dňoch, nie týždňoch, alebo vaša pomoc príde príliš neskoro,“ povedal Kuleba po stretnutí s ministrami zahraničných vecí NATO v Bruseli.

Kyjev už od vypuknutia vojny koncom februára, predovšetkým ústami prezidenta Volodymyra Zelenského, žiada Západ o ťažkú vojenskú techniku – protilietadlové systémy, delostrelectvo, obrnené vozidlá a stíhačky.