Úvod ZO ZAHRANIČIA Kuleba naletel ruským komikom. V telefonáte priznal, že Ukrajina stojí za teroristickými...

Kuleba naletel ruským komikom. V telefonáte priznal, že Ukrajina stojí za teroristickými útokmi na Kryme a v Belgorode

Dmytro Kuleba. (Foto: archív)

Ruským komikom sa vo falošnom telefonickom hovore podarilo dostať z ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu priznanie, že Ukrajina stojí za útokmi na Krymskom polostrove a v ruskej Belgorodskej oblasti. Informoval o tom ruský denník Vedomosti. Šéf ukrajinskej diplomacie sa k incidentu oficiálne nevyjadril.

Telefonát s Kulebom viedol domnelý Michael McFaul, niekdajší americký veľvyslanec v Moskve. Falošnému diplomatovi Kuleba okrem iného povedal, že Kyjev pripravuje protiofenzívu na južnom fronte, a to v „blízkej spolupráci so svojimi partnermi, Spojenými štátmi a Britániou“.

„Krym nie je bezprostredným operačným cieľom. Ale ak sa ma pýtate, kto spôsobuje výbuchy na Kryme alebo v Belgorode, tak vám súkromne poviem, že áno, sme to my,“ povedal Kuleba v hovore.

Kyjev sa k zodpovednosti za údery na ruskom území a na Kryme oficiálne nehlási. Podľa Ruska však za útokmi nepochybne stojí Ukrajina. Naposledy išlo o mohutnú explóziu na Kerčskom moste, spájajúcom ruskú pevninu s Krymským polostrovom. Moskva tvrdí, že za útokom stoja ukrajinské tajné služby.

Falošný telefonát uskutočnila dvojica ruských komikov – Vladimir Kuznecov a Alexej Stoljarov prezývaní Vovan a Lexus, ktorí sa v lete zviditeľnili falošnými telefonátmi s primátormi Berlína, Viedne a Madridu. Tí nezistili, že nehovoria so skutočným starostom Kyjeva Vitalijom Kličkom. Komici sú v Rusku známi telefonátmi tohto druhu s politikmi i medzinárodnými celebritami.