Úvod Z DOMOVA Kultúrny výbor žiada Radu RTVS, aby si posvietila na kontrakty Kolíkovej firmy

Kultúrny výbor žiada Radu RTVS, aby si posvietila na kontrakty Kolíkovej firmy

Mária Kolíková. (Foto: archív)

Zmluvné vzťahy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) so spoločnosťou Elektronika v súvislosti s návrhom na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej z funkcie má preveriť Rada RTVS.

Žiada o to Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá, ktorý zároveň vyzýva Ministerstvo kultúry SR o rovnaký postup v prípade Divadla Nová scéna. Po rokovaní výboru to vyhlásil jeho predseda Kristián Čekovský.

Parlament má v pondelok 10. mája z iniciatívy Smeru-SD rokovať o vyslovení nedôvery Kolíkovej. Podľa predsedu strany Robert Fico dôvodom sú podozrenia okolo podnikania ministerky a jej rodinnej firmy Elektronika.

Kolíková a jej rodinné firmy podľa Smeru-SD „okrádajú ľudí a vyciciavajú štát“. Fico tvrdí, že Kolíková nemá čo robiť vo vedení rezortu spravodlivosti, spochybňuje jej profesionalitu i morálku.

Expremiér poukázal na to, že spoločnosť Elektronika, a. s., v ktorej je predsedom predstavenstva je brat ministerky Kolíkovej, a v ktorej bola v roku 2016 členkou predstavenstva aj ona, uzavrela v roku 2020 s RTVS zmluvy za 1,5 milióna eur. Kolíková odišla z predstavenstva firmy, keď sa stala štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti v roku 2016. Vo firme po nej nastúpil Lukáš Opett.

„Musí mu veľmi dôverovať, lebo Opett je konateľom aj spoločnosti Kolíková & Partners, s.r.o. od 27. apríla 2016. Opäť dátum, keď odchádza za štátnu tajomníčku,“ pokračoval Fico s tým, že firma Elektronika uzatvára zmluvy s RTVS aj s Divadlom Nová scéna, teda so štátnymi inštitúciami.

„Je to firma, na ktorú má vplyv. Neviem, či je tam akcionárka, ale minimálne cez Opetta je tam, akoby tam sedela ona,“ dodal Fico. Spoločnosť uzavrela s RTVS a Divadlom Nová scéna v roku 2020 dokopy dvanásť zmlúv. Podľa Fica ide o konflikt záujmov a ministerka musí odísť z kresla šéfky ministerstva spravodlivosti.