Úvod ZO ZAHRANIČIA Kurz kritizuje aroganciu západnej Európy k východoeurópskym štátom  

Kurz kritizuje aroganciu západnej Európy k východoeurópskym štátom  

Sebastian Kurz. (Foto: archív)

Predseda Rakúskej ľudovej strany a bývalý kancelár Sebastian Kurz v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung kritizoval aroganciu západných krajín k východnej Európe a varoval pred prehlbujúcimi sa rozdielmi medzi východnou a západnou Európou.

„Je to sčasti arogancia Západu, ktorá ešte o čosi viac posilňuje resentiment vo východnej Európe a spôsobuje, že aj obyvateľstvo v krajinách na Západe sa na občanov zo štátov východnej Európy pozerá zvrchu,“ povedal Kurz, ktorého slová citovala rakúska stanica ORF.

Vyhlásil, že politiku zdvihnutého ukazováka a morálnej nadradenosti nepovažuje za správnu, a varoval pred nebezpečným vývojom. V otázke základných hodnôt, akými sú právny štát a demokracia, by podľa jeho slov nemal existovať nijaký „priestor na vyjednávanie“. To, že počas migračnej krízy v roku 2015 sa niektoré krajiny pokúšali iné prinútiť k politike otvorených hraníc, vyvolalo prehlbovanie rozdielov v Európe.

Kurz sa vyjadril aj k hospodárskemu rozvoju v krajinách V4 a v Taliansku. Hoci jasný trhovohospodársky prístup podľa neho funguje, mnohé podporné programy zostávajú nevyužité: „Je správne, že tlačíme na niektoré z východoeurópskych krajín, čo sa týka demokracie, právneho štátu a slobody médií, avšak legitímne je aj vysloviť nahlas, že Maďarsko a Poľsko dosiahli vlani hospodársky rast približne päť percent.“