Úvod Politika Kurz má tvrdý postoj k migrácii, k V4 sa však nepriblíži

Kurz má tvrdý postoj k migrácii, k V4 sa však nepriblíži

Foto: archív

Nový rakúsky kancelár Sebastian Kurz odmieta dohady, že sa jeho vláda v spornej problematike migrácie spojí v rámci Európskej únie so stredoeurópskymi krajinami a vytvorí tesnejšiu alianciu s Vyšehradskou štvorkou (V4). Súčasťou vládnej koalície je pritom tradične euroskeptická Slobodná strana Rakúska. Slobodní i Kurzova Rakúska ľudová strana presadzujú tvrdý postoj k migrácii.

To vyvolalo špekulácie, že Rakúsko by sa v tomto smere mohlo posunúť skôr bližšie k Vyšehradskej štvorke, teda Maďarsku, Poľsku, Českej republike a Slovensku, ako k západoeurópskym krajinám. Kurz však pred takýmito interpretáciami varoval: „Sú opatrenia a iniciatívy, kde máme dôveru západných európskych krajín. Sú iné, kde nám možno zatlieskajú štáty V4, a zas ďalšie, kde súhlasíme so všetkými zvyšnými 27 členskými štátmi EÚ.“

Európska únia by podľa neho mala byť silná v dôležitých otázkach, kam zaraďuje napríklad bezpečnosť hraníc. Mnohé ďalšie politické rozhodnutia by však mali zostať na jednotlivých krajinách. Rakúsko sa v druhom polroku 2018 ujme predsedníctva EÚ, práve v čase uzatvárania rokovaní o podmienkach brexitu. „Dúfam, že úspešne zorganizujeme odchod Britov,“ poznamenal Sebastian Kurz s tým, že opak by bol bolestivý pre obe strany.

Foto: archív