Úvod Politika Kurz: Migrantov by sme mali zastavovať už v Afrike

Kurz: Migrantov by sme mali zastavovať už v Afrike

Foto: archív

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz si myslí, že príslušníci útvarov Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) by mali v budúcnosti pôsobiť aj v severnej Afrike, aby bránili migrantom v plavbách do Európy cez Stredozemné more. Frontex podľa neho potrebuje nový mandát, aby mohol vyvíjať činnosť v tzv. tretích krajinách po dohode s tamojšími vládami.

Okrem toho by mal „zastavovať ilegálnych migrantov na vonkajších hraniciach EÚ, postarať sa o nich a v ideálnom prípade ich bezodkladne posielať naspäť do krajín pôvodu alebo tranzitu“. Šéf rakúskej konzervatívnej vlády označil za nerealistické prerozdeľovanie migrantov v rámci EÚ na základe sporných kvót, ktorými podľa neho nie je možné riešiť migračnú krízu z dlhodobého hľadiska.

Foto: archív

„Nepredpokladám, že by mohlo Rakúsko súhlasiť s utečeneckými kvótami, najmä ak nezohľadňujú prílev z predošlých rokov… Základom fungujúceho štátu je predsa to, že rozhoduje sám o tom, akí ľudia a koľko sa smie prisťahovať,“ upozornil kancelár, ktorého krajina sa v júli ujme polročného predsedníctva v Rade EÚ.

Rakúsky minister vnútra Herbert Kickl medzitým podľa agentúry APA vyjadril obavy z opätovného zosilnenia prílevu migrantov, ktorí sa presúvajú po tzv. balkánskej trase. Upozornil, že v najhoršom prípade nariadi uzavretie rakúskych hraníc, keďže situácia z minulých rokov sa nesmie opakovať. Na okamžitý zásah má byť pripravená nová osobitná jednotka pohraničnej a cudzineckej polície, ktorú bude tvoriť 500 až 600 príslušníkov.