Úvod ZO ZAHRANIČIA Kuzmin: Súd nariadil vyšetrovanie Porošenka

Kuzmin: Súd nariadil vyšetrovanie Porošenka

Foto: archív

Ukrajinský Najvyšší protikorupčný súd (VAS) poveril Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU), aby započal vyšetrovanie informácií o „nezákonnom prevzatí moci“ a „rabovaní“ verejných zdrojov členmi administratívy niekdajšieho amerického prezidenta Baracka Obamu v spolupráci s exprezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom. Informoval o tom na sociálnej sieti Renat Kuzmin, člen ukrajinskej strany Opozičná platforma – Strana za život.

VAS podľa neho poveril 9. januára NABU vyšetriť „nezákonné prevzatie moci na Ukrajine a rabovanie zdrojov zo štátneho rozpočtu a z medzinárodnej finančnej pomoci členmi Obamovej administratívy v spolupráci s Porošenkom“.

„Vyšetrovatelia NABU musia teraz zistiť, kto a za akých okolností v roku 2014 prevzal na Ukrajine moc a ako a kým bolo prevedených do zahraničia 100 miliárd dolárov (približne 90 miliárd eur), o ktorých písal osobný právnik Donalda Trumpa Rudolph Giuliani,“ napísal Kuzmin.

Vo svojom statuse Kuzmin ďalej tvrdí, že Giuliani nielenže obvinil Obamu a Porošenka zo sprisahania, ale tiež tvrdil, že odcudzené peniaze si rozdelili Porošenko a bývalá ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová s Joeom Bidenom v pomere 30 ku 70.