Úvod Z DOMOVA Kvalifikovaní stredoškoláci často zarobia viac ako vysokoškoláci

Kvalifikovaní stredoškoláci často zarobia viac ako vysokoškoláci

Foto: archív

Operátor výroby, obrábač kovov, elektrikár, zvárač, opravár strojov a zariadení, kontrolór kvality. To je len časť pozícií, na ktorých chýbajú ľudia. Čoraz väčší nedostatok pracovnej sily na Slovensku zvyšuje dopyt po absolventoch stredných škôl.

Firmy upravujú svoje požiadavky a od budúcich pracovníkov už nežiadajú dlhodobú prax v odbore. Šancu dobre sa zamestnať tak majú aj čerství absolventi stredných odborných škôl a po získaní praxe dokážu často zarobiť viac ako tí s vysokou školou.

Dlhodobo najväčší náborový apetít po absolventoch stredných škôl majú firmy z oblasti strojárstva a automobilového priemyslu. No záujem majú aj spoločnosti pôsobiace v oblasti logistiky, dopravy, skladovania či maloobchodu.

Firmám podľa štatistík chýbajú najmä ľudia na kvalifikovanejšie výrobné pozície ako operátor výroby, obrábač kovov, elektrikár, zvárač, opravár strojov a zariadení, kontrolór kvality, programátor alebo nastavovač CNC stroja či lakovač.

Podľa odborníkov je niekedy lepšie vybrať si kvalifikované manuálne povolanie, ako za každú cenu ísť na gymnázium a potom vyštudovať niektorý z populárnych, no v praxi neperspektívnych vysokoškolských odborov.

Nastavovač alebo programátor CNC stroja dokáže bez problémov mesačne zarobiť vyše 1000 eur v hrubom. Podobne je to so zváračmi, elektrikármi či kvalifikovanými obrábačmi kovov.