Úvod Ekonomika Kvóty na cukor sa po polstoročí rušia

Kvóty na cukor sa po polstoročí rušia

Foto: archív

Po takmer 50 rokoch padnú v Európe posledné kvóty, ktoré doteraz zväzovali poľnohospodárov a potravinárov: Európska únia uvoľňuje obchod s cukrom. Kvóty členským štátom nariaďovali, koľko tejto suroviny môžu vyprodukovať a predať v Európe. Zároveň farmárom garantovali minimálne výkupné ceny cukrovej repy.

Zavedenie kvót si v roku 1968 vynútila Svetová obchodná organizácia (WTO). Žiadala, aby vyspelá Európa nebránila v obchode menej rozvinutým krajinám. Teraz chce WTO pre zmenu liberálne poľnohospodárstvo. Preto postupne zmizli kvóty na škrob, mlieko a teraz aj na cukor. Cukrovary môžu vďaka tomu zvýšiť dovoz a dostať sa na nové trhy.

V susednom Česku preto farmári zasiali cukrovú repu na ploche o osem percent väčšej ako vlani, v Nemecku alebo Francúzsku sa rozloha osiatych polí zvýšila až o štvrtinu. A to aj napriek tomu, že spotreba cukru v Európe dlhodobo klesá. Prebytok, ktorý uvoľnením kvót vznikne, sa firmy pokúsia vyviezť tam, kde cukor chýba, napríklad do krajín tretieho sveta. Európske cukrovary sa na voľný trh pripravovali niekoľko rokov. Výrazne investovali do technológií a navýšili aj kapacity.

Koniec kvót prichádza v čase, keď ceny cukru vo svete klesajú. Navyše dva roky po tom, ako Brusel po 31 rokoch uvoľnil trh s mliekom, z čoho sa farmári spamätávajú dodnes. Nadprodukcia výrazne znížila výkupné ceny mlieka a poľnohospodári sa dostali do strát. Situáciu v tom období zhoršilo aj ruské embargo uvalené na mliečne výrobky.