Úvod Politika Kyjev chce zlepšovať vzťahy s Trumpom za pomoci PR agentúry

Kyjev chce zlepšovať vzťahy s Trumpom za pomoci PR agentúry

Koláž: archív

Ukrajinská vláda si najala americkú firmu, aby jej pomohla zlepšiť vzťahy so Spojenými štátmi po nástupe Donalda Trumpa do prezidentského kresla. zmluvu s Kyjevom podpísala 23. decembra spoločnosť BGR Group, ktorá sa zameriava predovšetkým na PR vzťahy s verejnosťou a lobovaním za záujmy republikánov.

Jej odborníci by mali pomôcť nadviazať či zlepšiť už existujúce vzťahy medzi vrcholnými ukrajinskými politikmi a americkými úradníkmi, novinármi či mimovládnymi organizáciami. Hodnota podpísaného kontraktu sa odhaduje na 600-tisíc dolárov za rok, teda 50-tisíc mesačne.

Kyjev sa pre takýto strategický krok podľa všetkého rozhodol aj pre napäté vzťahy s Moskvou. Administratíva odchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu stála v ukrajinskom konflikte jednoznačne na ukrajinskej strane, Donald Trump však už niekoľkokrát otvorene deklaroval dobré vzťahy s Kremľom.

Od BGR Group sa očakáva vypracovanie stratégií, ktoré by mali Ukrajine pomôcť v rozvoji biznisu aj vládnych vzťahov. Kyjev predpokladá, že sa mu pomocou nich podarí nielen upevniť vzťahy so Spojenými štátmi, ale aj pritiahnuť investície súkromných amerických podnikateľov do ukrajinskej ekonomiky. Kyjev si už v roku 2015 najal PR spoločnosť APCO Worldwide pre vtedajšieho premiéra Arsenija Jaceňuka. Po vymenovaní Hrojsmana však bola zmluva v apríli 2016 zrušená.