Úvod Politika To Kyjev porušuje ľudské práva, reaguje Moskva na výzvy Západu

To Kyjev porušuje ľudské práva, reaguje Moskva na výzvy Západu

Foto: archív

Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo na výroky nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona týkajúce sa rusko-ukrajinského incidentu v Kerčskom prielive vyhlásením, že namiesto poučovania Ruska o ľudských právach by sa mali pozrieť na to, ako tieto práva porušuje Kyjev.

„Namiesto snahy poučovať Rusko vyzývame našich partnerov, aby obrátili pozornosť na do očí bijúce fakty o tom, že Kyjev hrubo porušuje ľudské práva a tie slobody, na ktorých toľko záleží kolektívnemu Západu,“ uviedlo podľa agentúry TASS ministerstvo zahraničia. Ruská diplomacia obviňuje štáty Európskej únie z uplatňovania zjavných dvojakých štandardov proti Rusku.

Namiesto toho by sa mali zamerať „na skutočné problémy, ktoré vytvárajú ich kyjevskí chránenci európskej bezpečnosti a stabilite“. Za nezmyselné ministerstvo označilo pokusy spochybniť právny štatút Krymu a Sevastopola ako subjektov Ruskej federácie: „Rusko bude aj naďalej tvrdo obhajovať svoju suverenitu a zastavovať pokusy o akékoľvek provokácie.“

Zároveň uviedlo, že Moskva „naďalej zaisťuje slobodnú plavbu“ Kerčským prielivom „v súlade s existujúcimi rusko-ukrajinskými dohodami, vnútroštátnymi právnymi predpismi a príslušnými medzinárodnými normami, samozrejme, s prihliadnutím na reálne bezpečnostné riziká, hrozby a možné provokácie zo strany Ukrajiny a jej západných priateľov“.

Merkelová a Macron vyzvali Rusko, aby prepustilo ukrajinských námorníkov, ktorých zajalo minulý mesiac aj s ich loďami v Kerčskom prielive medzi Azovským a Čiernym morom, čo Moskva odmieta. Podľa nej 24 zadržaných námorníkov nelegálne prekročilo hranice Ruska a bude s nimi zaobchádzať podľa ruského práva. Ukrajina Rusko v súvislosti s týmto incidentom obvinila z agresie.