Úvod ZO ZAHRANIČIA Svetoznáma La Scala odmieta “hon na čarodejnice”. Sezónu otvorí ruskou operou

Svetoznáma La Scala odmieta “hon na čarodejnice”. Sezónu otvorí ruskou operou

Hudobný šéf La Scaly Riccardo Chailly na mediálnom brífingu vedenia La Scally, venovanom sezóne 2022 - 2023. (Foto: archív)

Svetoznáma Opera La Scala v talianskom Miláne napriek vojne na Ukrajine odmieta bojkot ruskej kultúry, ktorý je v tomto čase bežný v krajinách Západu. La Scala otvorí sezónu 2022 –  2023 v decembri operným predstavením Boris Godunov ruského hudobného skladateľa Modesta Musorgského, v ktorom budú účinkovať ruskí umelci.

Na mediálnom brífingu to oznámili známy taliansky dirigent a hudobný šéf La Scaly Riccardo Chailly a generálny riaditeľ divadla Dominique Meyer. Vysvetlili, že chcú oddeliť kultúru od politiky.

„Nie som za hon na čarodejnice, ani za rušenie ruských diel,“ povedal novinárom Dominique Meyer. „Neskrývam sa, keď čítam diela ruského spisovateľa Alexandra Puškina,“ doplnil. Literárnym podkladom opery je práve rovnomenná Puškinova dráma.

La Scala si túto operu vybrala už pred niekoľkými rokmi, vysvetlil Meyer. V Musorgského opere Boris Godunov budú hrať hlavné úlohy ruský basový operný spevák Iľdar Abdrazakov a ruská sopranistka Anna Denisovová.

Milánska Opera La Scala ponúkne v nasledujúcej sezóne, ktorá sa začne 7. decembra, vyše dvesto predstavení. Začiatok novej sezóny v La Scale je jedným z vrcholov talianskeho kultúrneho kalendára.