Úvod Kultúra Laco Lučenič má 65 rokov

Laco Lučenič má 65 rokov

Foto: archív

Laco Lučenič, všestranný hudobník, multiinštrumentalista, skladateľ, spevák a producent oslavuje 65. narodeniny. Rodák z Cífera (23. 11. 1952) je na slovenskej hudobnej scéne známy aj po menom DoubleL. V prvej skupine hral už ako siedmak na základnej škole. Prvou vážnou kapelou boli George and the Flames, po nej to bola Fermáta, ktorú založil po odchode z Collegium Musicum Fero Griglák. Spoluhráčmi boli Tomáš Berka a Pavol Kozma.

Z Fermáty viedla Lacova cesta na poldruha roka do baru, aby si zarobil na špičkové gitary, basovú Rickenbaker a sólovú Telecaster. Vrátil sa do Fermáty práve včas, aby bol pri nahrávaní platne Huascarán. Muzikantskú dráhu prerušila vojenská služba. Po návrate z vojny sa dal dohromady s Pavlom Hammelom, prvý album, ktorý s Prúdmi nahral, bol Hráč.

Keď Hammel odišiel na vojnu a Prúdy načas prestali účinkovať, prešiel Lučenič do Modusu. S ním zažil skvelé obdobie až do novembra 1980, keď odišiel s Mirom Žbirkom a Dušanom Hájekom z Modusu. Vzápätí nato založila táto trojica formáciu Limit. V štúdiu však skoro všetky nástroje nahrával Lučenič sám. S Mekym Žbirkom hral od roku 1980 do roku 1994.

V roku 1985 vydal prvú sólovú LP platňu Bodliak na plavkách, v roku 1987 druhú Zastávky na znamenie. Tretím bol album Svetlo a pocit bezpečia (1996). Produkoval albumy viacerých slovenských a českých skupín, medzi nimi boli Hex či Mňága a Žďorp.

Je autorom a protagonistom hudobno-divadelného projektu Satisfactory o hudbe šesťdesiatych rokov, ktorý mal premiéru v roku 2004. V roku 2006 s týmto projektom absolvoval slovenské turné a vydal ho na DVD pod názvom Satisfactory Live In Concert. Jeho zatiaľ ostatným je album XLL (Made by Laco Lučenič), ktorý vydal v januári 2008.

Laco Lučenič bol predsedom poroty pri všetkých troch ročníkoch súťaže Slovensko hľadá Superstar, aj predsedom poroty pri národnej piesňovej súťaži Eurosong 2009. Účinkoval v tanečnom projekte QUEEN, alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky, ktorý uviedlo Divadlo Nová scéna v premiére v januári 2013. Je jedným z najväčších znalcov hudby šesťdesiatych rokov.

Laco Lučenič ako člen legendárnej skupiny Modus. (Foto: archív)