Úvod ZO ZAHRANIČIA Lajčák kritizuje rozhodnutie Srbska uzavrieť dohodu s Eurázijskou ekonomickou úniou

Lajčák kritizuje rozhodnutie Srbska uzavrieť dohodu s Eurázijskou ekonomickou úniou

Foto: archív

Ruská vláda schválila návrh dohody o zóne voľného obchodu medzi Eurázijskou ekonomickou úniou (EEU) a Srbskom. Príslušná vyhláška zo 7. októbra bola zverejnená na oficiálnom internetovom portáli právnych informácií. Srbsko už uzavrelo dohodu o voľnom obchode s najväčšími krajinami EEU – Ruskom, Kazachstanom a Bieloruskom. Nová dohoda ju len rozšíri o Arménsko a Kirgizsko.

V dokumente sa uvádza, že vláda schválila „návrh dohody o zóne voľného obchodu medzi Eurázijskou ekonomickou úniou a jej členskými štátmi a Srbskou republikou, predložený ministerstvom hospodárskeho rozvoja a dohodnutý s ruským ministerstvom zahraničia a ďalšími zainteresovanými federálnymi výkonnými orgánmi a srbskou stranou“.

Očakáva sa, že dohodu o voľnom obchode s EEU, ktorá združuje Rusko, Kazachstan, Bielorusko, Arménsko a Kirgizsko, podpíše Srbsko 25. októbra. Ministri zahraničných vecí Európskej únie v tejto súvislosti koncom augusta vyzvali Srbsko, aby sa neodchyľovalo z cesty k členstvu v eurobloku.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák označil kroky Srbska za „mätúce“. „Ak myslíte svoju európsku orientáciu vážne, potom zrejme robíte politické rozhodnutia, ktoré vás k nej približujú. Toto nie je jedno z nich,“ vyhlásil na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Helsinkách.