Úvod Politika Lajčák nebude generálnym tajomníkom OSN, zvíťazil Guterres

Lajčák nebude generálnym tajomníkom OSN, zvíťazil Guterres

Miroslav Lajčák. (Foto: archív)

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý sa uchádzal o miesto generálneho tajomníka Organizácie spojených národov (OSN) ním nebude. Bezpečnostná rada OSN sa jednohlasne dohodla na osobe niekdajšieho portugalského premiéra a bývalého vysokého komisára OSN pre utečencov Antónia Guterresa, ktorý vyšiel ako favorit zo šiestich kôl neoficiálneho hlasovania o kandidátoch.

V New Yorku to oznámil ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin, obklopený veľvyslancami zvyšných 14 členských krajín BR OSN. Podľa Čurkina je nepravdepodobné, že by jeho voľbu niektorý z členov BR OSN vetoval, informovala tlačová agentúra DPA.

Guterres zvíťazil vo všetkých šiestich neoficiálnych hlasovaniach. V poslednom šiestom kole, v ktorom piati stáli členovia BR OSN hlasovali s inak sfarbenými hlasovacími lístkami, dostal 13 hlasov „za“, nijaký hlas „proti“ a dva hlasy „nevyjadrujem sa“.

Foto: archív
Novozvolený šéf OSN. (Foto: archív)

Čurkin povedal, že sa BR OSN zíde vo štvrtok dopoludnia, aby oficiálne Guterresa schválila a odporučila jeho kandidatúru 193-člennému Valnému zhromaždeniu OSN, ktoré by malo túto voľbu hlasovaním potvrdiť. „Dosiahla sa dohoda. Členova BR OSN ma zvolia za nového generálneho tajomníka OSN. Som poctený a šťastný,“ reagoval Guterres na Twitteri.

Prečítajte si aj: Lajčákovi sa rozplýva sen o funkcii generálneho tajomníka OSN