Úvod ZO ZAHRANIČIA Lajčák: Nová námorná misia EÚ nebude zneužívaná na nelegálnu migráciu

Lajčák: Nová námorná misia EÚ nebude zneužívaná na nelegálnu migráciu

Foto: archív

Doterajšia námorná operácia EÚ Sophia prestane existovať a bude vytvorená celkom nová námorná misia, zameraná iba na kontrolu dodržiavania zbrojného embarga OSN v Líbyi. Potvrdil to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák po skončení rokovaní Rady EÚ pre zahraničné vec v Bruseli.

Lajčák pripomenul, že Rada ministrov sa venovala trom dôležitým témam, okrem Líbye boli vzťahy s Africkou úniou a pracovný obed s ministrom zahraničných vecí Indie. Priznal, že najbúrlivejšie debaty boli práve v súvislosti s námornou misiou EÚ v Stredomorí, nakoniec sa však všetky krajiny podpísali pod dohodnutý dokument.

„Záver ktorý sme prijali je, že operácia Sophia sa ukončí a spustí sa nová operácia, ktorej cieľom bude monitorovanie situácie a kontrolovanie dodržiavania zbrojného embarga. K tomu sa budú využívať družice, drony, ale aj lode a zároveň sa bude monitorovať situácia ohľadom migrácie,“ opísal situáciu Lajčák.

Podľa jeho slov však primárny cieľ je dodržať to, na čom sa krajiny EÚ dohodli v januári a aktívne implementovať výsledky Berlínskej konferencie (19. 1.), čo znamená, že únia chce zohrávať dôležitú úlohu pri zabezpečení a udržiavaní prímeria a zabrániť ďalšiemu pašovaniu zbraní do krajiny, kde proti sebe bojujú dve silné frakcie, každá s podporou tretích krajín.

Foto: archív

Operácia Sophia bola spustená v roku 2015 a hoci bola zameraná na zastavenie pašerákov ľudí v Stredozemnom mori, čo znamenalo aj výcvik líbyjskej pobrežnej stráže, a na posilnenie embarga OSN na dovoz zbraní do Líbye, mala aj humanitárny rozmer. Lode zúčastňujúce sa na tejto operácii neraz pomohli migrantom v núdzi dostať sa do európskych prístavov.

Lajčák upozornil, že nová misia, na detailoch a názve ktorej sa v najbližších týždňoch dohodnú experti, už od začiatku vylúčila možnosť jej prípadného zneužitia. „Práve tá otázka, aby prítomnosť lodí nevyvolávala nejaký efekt pozývania migrantov, bola veľmi citlivá. V mandáte, aký sme schválili, nepripadá do úvahy, aby prítomnosť lodí bola zneužívaná na organizovanie nelegálnej migrácie do Európy,“ vysvetlil Lajčák.