Úvod Politika Lajčák pokračuje ďalej, Kiska nateraz demisiu neprijal

Lajčák pokračuje ďalej, Kiska nateraz demisiu neprijal

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska zatiaľ nerozhodol o prijatí či neprijatí demisie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Na rozhodnutie si vzal ešte čas vzhľadom na informácie, ktoré dostal. Oznámil to po tom, čo sa stretol s premiérom Petrom Pellegrinim a ministrom Lajčákom.

Prezident po stretnutí zopakoval svoje presvedčenie, že by sa Slovensko malo osobne zúčastniť rokovania v Marrákeši. „Je mi ľúto, že vláda SR rozhodla o tom, že tam Slovensko nebude mať zastúpenie,“ uviedol Kiska. Zopakoval tiež, že by nebolo dobré, ak by Slovensko prišlo o takého ministra, akým je Miroslav Lajčák. „Najmä v súčasnej komplikovanej situácii v regióne, keď vieme, čo sa deje na Ukrajine, navyše, keď Slovensko preberá svoje predsedníctvo v OBSE,“ povedal Kiska.

Pellegrini zdôraznil, že rozhodnutie vlády nebolo o vyslovení nedôvery ministrovi Lajčákovi, ale o samite v Marrákeši. „Svojím uznesením vláda nevyslovila nedôveru ministrovi, ale nesúhlas s medzinárodným dokumentom, ku ktorému mala výhrady Národná rada SR a väčšia časť ministrov,“ povedal. „Uistil som pána prezidenta, že pán minister Lajčák má vzhľadom na svoje profesionálne i ľudské kvality naďalej moju plnú dôveru, opakovane som pána prezidenta požiadal, aby zvážil neprijatie demisie pána ministra,“ povedal premiér.

Po prezidentovom rozhodnutí môže podľa Pellegriniho Lajčák pokračovať vo svojej práci a „už o niekoľko hodín prebrať za SR predsedníctvo v OBSE“. „Pevne verím, že počas nasledujúcich dní, týždňov sa bude môcť situácia vykryštalizovať natoľko, aby sme mohli prijať definitívne riešenie,“ dodal premiér.