Lajčák: Povesť V4 pošramotil postoj k migrácii

    Foto: archív

    Predsavzatie napraviť povesť vyšehradskej štvorky (V4), regionálneho zoskupenia Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, sa slovenskému predsedníctvu darí napĺňať „striedavo“. Povedal to pre TASR šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

    Vnímanie V4 podľa Lajčáka „pošramotil“ predovšetkým postoj k migrácii. „To, že sme odmietli kvóty, je správny postoj. Je však sprevádzaný rétorikou, ktorú európski partneri vnímajú ako neakceptovateľnú,“ usúdil minister bez toho aby upresnil, kto bol autorom takejto rétoriky.

    „Ide nám o to, aby sa partneri na nás nepozerali ako na jedno neidentifikovateľné územie, odkiaľ prichádzajú problémy. Chceme oddeliť procesy, ktoré sa dejú proti Poľsku a Maďarsku, od celkového vnímania regiónu,“ objasnil Lajčák.

    Ako je známe, Varšava a Budapešť sú v spore s Bruselom v otázke chápania demokracie a právneho štátu, zatiaľ čo Bratislava sa hlási k jadru Európskej únie a Slovensko ako jediné z V4 prijalo euro.

    Slovenské predsedníctvo sa podľa Lajčáka snaží ukázať, že V4 má skúsenosti a nápady, ktoré môžu byť užitočné. Až doteraz zorganizovalo viac ako 110 podujatí, ďalšia stovka má nasledovať v nasledujúcom polroku. Vo februári má s V4 znovu rokovať nemecká kancelárka Angela Merkelová, v marci má do Bratislavy opäť pricestovať francúzsky prezident Emmanuel Macron. V4 sa podľa Lajčáka tiež podarilo dohodnúť, že z prostriedkov poskytnutých na riešenie migrácie nakúpi štyri lode pre líbyjskú pobrežnú stráž.

    Foto: archív

    Lajčák tento mesiac vzal späť svoju demisiu, ktorú pôvodne odovzdal hlave štátu v reakcii na to, že slovenskí poslanci odmietli migračný pakt OSN. Nakoniec sa však rozhodol na čele rezortu zahraničných vecí zotrvať. Lajčák samotný dokument OSN obhajoval. Ako nedávny predseda Valného zhromaždenia OSN sa totiž na jeho príprave významne podieľal.

    Zmenu rozhodnutia o svojej rezignácii Lajčák zdôvodnil podporou, ktorú mu vyjadrili vrcholní politici Slovenska, a tiež predsedníctvom Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v roku 2019.