Úvod Politika Lajčák pred ukrajinským ministrom vyjadril obavy z heroizácie Banderu

Lajčák pred ukrajinským ministrom vyjadril obavy z heroizácie Banderu

Miroslav Lajčák a Pavlo Klimkin. (Foto: archív)

Úradujúci predseda OBSE a slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na schôdzke v Bruseli s ukrajinským ministrom zahraničia Pavlom Klimkinom vyhlásil, že slovenská verejnosť je znepokojená rastom nacionalizmu na Ukrajine. To podľa neho súvisí s heroizáciou a oslavovaním fašistického vojnového zločinca Stepana Banderu.

“Ministri sa zhodli na tom, že historici z oboch krajín by mali tejto téme spoločne venovať pozornosť,” uviedol tlačový hovorca slovenského ministerstva zahraničia Boris Gandel. Okrem toho diskutovali o rozhodnutí, ktoré sa týkalo neprijatia ruských pozorovateľov v prezidentských voľbách na Ukrajine.

Lajčák mal podľa hovorcu Klimkinovi znovu zopakovať, že rozhodnutie kyjevských orgánov vylúčiť ruských občanov z radov pozorovateľov v prezidentských voľbách nespĺňa zásady a povinnosti členských štátov OBSE. Požiadal preto svojho ukrajinského partnera, aby toto rozhodnutie preskúmal.

“Rozumiem súčasnej situácii ohľadom zložitých vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou, aj napriek tomu vás chcem ale požiadať, aby ste rešpektovali princípy, ktorými sa OBSE riadi už viac ako desať rokov, a tým prispeli k demokratickému fungovaniu a monitorovaniu volieb, ktoré sú pre ďalší rozvoj vašej krajiny naozaj dôležité,” citoval Gandel vyhlásenie Lajčáka.