Úvod Z DOMOVA Lajčák: Slovensko venuje na obnovu Albánska po zemetrasení 250.000 eur

Lajčák: Slovensko venuje na obnovu Albánska po zemetrasení 250.000 eur

Miroslav Lajčák. (Foto: archív)

Albánsko bude mať problémy, ak sa na darcovskej konferencii v Bruseli nevyzbiera aspoň 400 miliónov eur. Ešte pred otvorením donorskej konferencie, ktorú pripravila Európska komisia na podnet jej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej, to uviedol albánsky premiér Edi Rama. Konferencia bola usporiadaná na znak solidarity s krajinou, ktorú vlani postihlo zemetrasenie.

Albánsko, jedna z najchudobnejších európskych krajín, bolo vlani v novembri zasiahnuté zemetrasením s magnitúdou 6,4. Podľa oficiálnych údajov o život prišlo 51 ľudí, 17.000 osôb zostalo bez strechy nad hlavou a materiálne škody sa vyšplhali na sumu vyše jednej miliardy eur, pričom škody súvisiace so spomalením hospodárskeho rastu krajiny sa ešte len odhadujú.

Slovensko ako jeden z účastníkov konferencie „Spoločne za Albánsko“ sa rozhodlo prispieť sumou vo výške 250.000 eur. V Bruseli to uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Zdôraznil, že Slovensko už pomohlo Albáncom dodávkami stanov, diek a ošatenia, prvýkrát v hodnote za 60.000 eur a potom v hodnote 68.000 eur.

K hlavným darcom okrem EÚ a jej členských štátov patria aj agentúry OSN, krajiny západného Balkánu a Svetová banka. EÚ vlani v decembri ako prvú finančnú pomoc pre Albánsko vyčlenila 15 miliónov eur na operácie zamerané na poškodenie zničených budov a na žiadosť Tirany aktivovala aj svoj mechanizmus civilnej ochrany.

Darcovská konferencia v Bruseli však nie je bez požiadaviek, keď EÚ od Albánska žiada, aby okrem samotných rekonštrukčných prác zlepšilo aj svoje stavebné predpisy, pretože mnoho zrútených budov, vrátane hotelov na pobreží, boli postavené bez dodržiavania bezpečnostných predpisov.

Medzinárodní darcovia sa na na darcovskej konferencii pre Albánsko nakoniec zaviazali zozbierať vyše miliardy eur. Albánsky premiér Edi Rama po skončení podujatia netajil radosť. „To presahuje moje najdivokejšie predstavy,“ uviedol s odkazom na prisľúbenú finančnú pomoc.