Úvod Politika Lajčákovi sa rozplýva sen o funkcii generálneho tajomníka OSN

Lajčákovi sa rozplýva sen o funkcii generálneho tajomníka OSN

Foto: archív

Portugalský expremiér a bývalý vysoký komisár Organizácie spojených národov (OSN) pre utečencov António Guterres zvíťazil v ďalšom neformálnom hlasovaní o kandidátoch na post generálneho tajomníka OSN. Od 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN získal 12 pozitívnych a dva negatívne hlasy. Jedna krajina sa hlasovania zdržala.

Ako druhý sa umiestnil bývalý šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý má rovnaký počet pozitívnych hlasov (osem) ako slovenský kandidát – minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Jeremič je pred Lajčákom vďaka tomu, že získal o jeden negatívny hlas menej ako slovenský kolega. Jeremič ich mal šesť, Lajčák sedem.

Za Lajčákom nasledujú argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorrová, bývalý slovinský prezident Danilo Türk, generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová z Bulharska, bývalá premiérka Nového Zélandu Helen Clarková, bývalý macedónsky minister zahraničných vecí Srďan Kerim a bývalá moldavská vicepremiérka a ministerka zahraničných vecí Natalia Ghermanová.

Foto: archív
Foto: archív

Podľa zdroja z prostredia OSN najnovšie hlasovanie potvrdilo, že jednoznačným lídrom je Guterres, ale aj to, že krajiny príliš nedbajú na princíp regionálnych rotácií. Potvrdzuje sa, že nárok východoeurópskych krajín sa veľmi neuznáva. Rovnako sa podľa neho potvrdzuje fluktuácia hlasov.

Pre Lajčáka je dobré, že sa naďalej pohybuje na popredných priečkach. Ženám sa v tomto hlasovaní príliš nedarilo. O Jeremičovi sa podľa uvedeného zdroja vie, že ho vetujú USA ako jeden zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.

Najnovšie hlasovanie o novom generálnom tajomníkovi OSN bolo posledným neformálneho charakteru. Najbližšie sa má uskutočniť 5. októbra a má zahŕňať aj farebné odlíšené hlasovacie lístky, aby bolo možné určiť, ako hlasovalo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA. Nový šéf OSN nahradí Pan Ki-muna, ktorému sa skončí mandát na konci roka po odslúžení dvoch funkčných období.