Úvod Kultúra Laššáková: O odvolaní šéfa SND rozhodla aj jeho manažérska pasivita

Laššáková: O odvolaní šéfa SND rozhodla aj jeho manažérska pasivita

Foto: archív

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková je presvedčená, že odvolanie generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Mariána Chudovského bol nevyhnutný krok. „Presvedčili ma o tom predstavy pána Chudovského a najmä jeho dlhodobá pasivita ako manažéra racionálne riešiť finančnú situáciu SND,“ uviedla v mediálnom vyhlásení po stredajšom rozhodnutí o odvolaní šéfa národného divadla. Zároveň oznámila, že dočasným vedením SND poverila riaditeľa ekonomického a technicko-prevádzkového úseku SND Vladimíra Antalu.

Za ministerkiným rozhodnutím je hospodárenie SND, ktoré sa opakovane ocitlo v červených číslach. Po roku 2015, ktorý SND ukončilo so stratou 657 000 eur a výsledkom za rok 2017, ktorý bol mínus 692 000 eur, sa niekoľkotisícová strata na strane inštitúcie očakávala aj pri zúčtovaní roka 2018, upozornila Laššáková s tým, že za prvých šesť mesiacov tohto roka priznalo SND stratu vo výške viac ako milión eur. „Zlá finančná situácia sa stala aj dôvodom nevyplatenia pohyblivej zložky mzdy pre technický personál za vykonanú prácu počas júna 2018,“ dodala ministerka.

Laššáková deklarovala, že jej záujmom je, aby SND v septembri riadne začalo nadchádzajúcu 99. sezónu. „Dočasne poverené vedenie bude úzko spolupracovať s expertnou radou, kde budú zástupcovia ministerstva kultúry, ale aj zamestnancov SND, aby sme spolu dosiahli zlepšenie a stabilizáciu finančnej situácie v SND,“ dodala ministerka.

Chudovský pre TASR v reakcii na odvolanie z postu povedal, že síce takýto krok čakal, no nie na stredajšom stretnutí. „Veril som, že sa aspoň porozprávame o možných riešeniach, ktoré som mal pripravené smerom do budúcnosti, a že počkáme minimálne na výsledok auditu, ktorý nariadil rezort kultúry v SND,“ povedal pre TASR Chudovský. „Čakal som pomoc a spoluprácu, dostal som však odvolací dekrét,“ dodal k dnešnému dňu končiaci generálny riaditeľ SND, ktorý tento post zastával od júla 2012.

Chudovský je presvedčený, že vo svojom pôsobení na čele SND nepochybil. Poukázal na to, že koncepčný a kvalitný program zvýšil návštevnosť i tržby z predaja vstupeniek. Za problém však považuje súčasné financovanie SND. „Stále hovorím, že SND, ako aj celá kultúra na Slovensku, sú finančne poddimenzované,“ upozornil. Ak má národné divadlo patriť medzi špičkové európske scény, musí mať podľa Chudovského k dispozícii väčšie zdroje.

Chudovský je presvedčený, že vo svojom pôsobení na čele SND nepochybil. (Foto: archív)