Úvod Politika Lavička Václava Havla je už aj na Slovensku

Lavička Václava Havla je už aj na Slovensku

Foto: archív

V Košiciach na Strojárenskej ulici odhalili lavičku Václava Havla. Tvoria ju dve kreslá a okrúhly stolík, z ktorého stredu rastie lipa. Podobná lavička je umiestnená napríklad aj na promenáde v Karlových Varoch, v Benátkach, Dubline, Barcelone či Washingtone. Tá košická je prvá na Slovensku a 25. v celkovom poradí.

Nápad pochádza od českého veľvyslanca Petra Gandaloviča a vytvoril ju Bořek Šípek, rovnako ako ostatné takéto lavičky. Odhaliť ju prišiel bývalý poľský prezident a držiteľ Nobelovej ceny za mier Lech Walesa a bývalý český minister zahraničia a priateľ Václava Havla Karel Schwarzenberg. Prítomní boli aj bývalý slovenský prezident, Košičan Rudolf Schuster a terajší košický viceprimátor Martin Petruško.

Foto: archív

Podľa Schustera sa „Václav Havel do Košíc rád vracal a cítil sa tu ako doma, preto je správne, že prvá lavička je práve tu“. Lech Walesa podotkol, že „na tejto lavičke budú ľudia sedieť tak, ako som s Havlom často sedával debatujúc o boji za slobodu v našich krajinách“. Na margo dnešnej situácie v Európe a vo svete doložil: „S Václavom sme spolu bojovali o to, aby sme boli všetci slobodní, túto slobodu sme vám zanechali a pozrite sa, ako ste s ňou naložili.“

Kontroverzný český prezident, privilegovaný disident za minulého režimu a predovšetkým cynik, pre ktorého nebol problém označiť bombardovanie Juhoslávie za humanitárne, sa tak sprítomnil aj v Košiciach. Verme, že časom sa aj tento kult osobnosti, ktorý sa mu momentálne vytvára, bude prehodnocovať, podobne, ako sa napríklad prehodnotil kult Stalina.

Foto: archív