Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Budeme sa snažiť zbaviť kolegov z NATO a EÚ ich trúfalých a...

Lavrov: Budeme sa snažiť zbaviť kolegov z NATO a EÚ ich trúfalých a koloniálnych postojov k Rusku

Sergej Lavrov. (Foto: archv)

Rusko urobí všetko, aby pomohlo Európskej únii a Severoatlantickej aliancii vytriezvieť, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Moskva obviňuje EÚ a NATO zo snahy o oslabenie a zničenie Ruska.

„Dúfam, že príde vytriezvenie… Urobíme všetko, aby naši kolegovia z NATO a EÚ čo najskôr vytriezveli,“ povedal Lavrov počas návštevy Bieloruska. Dodal, že Moskva sa bude snažiť západných politikov “zbaviť ich trúfalých a koloniálnych“ postojov k Rusku”. Moskva považuje takmer jedenásť mesiacov trvajúcu vojenskú operáciu na Ukrajine za existenčnú bitku so Západom.

Moskva a Minsk Bielorusku spustili spoločné manévre vzdušných síl, ktoré potrvajú do 1. februára. Kyjev tvrdí, že Rusko by cvičenie mohlo využiť na začatie novej pozemnej invázie na sever Ukrajiny. Minsk však tvrdí, že má obranný charakter.

„Máme spoločný postoj k tomu, aké ciele je potrebné dosiahnuť a ako zabezpečiť, aby ani Rusko, ani Bielorusko neboli ohrozené našimi susedmi – či už ide o Ukrajinu alebo kohokoľvek iného,“ uviedol Lavrov po stretnutí s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas minulotýždňovej návštevy mesta Ľvov vyzval ukrajinských vojakov, aby na možný ruský útok zo severu boli pripravení na hraniciach aj v oblastiach blízko Bieloruska.