Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Cieľom Ruska na Ukrajine je zvrhnúť Zelenského vládu

Lavrov: Cieľom Ruska na Ukrajine je zvrhnúť Zelenského vládu

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že cieľom Moskvy je zvrhnúť vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ruské vedenie tak zmenilo svoj postoj z obdobia začiatku vojenskej operácie na Ukrajine, keď uviedlo, že zosadenie Zelenského nie je jeho hlavnou úlohou.

Lavrovov výrok zaznel pred vyslancami na samite Ligy arabských štátov v egyptskej Káhire. Šéf ruskej diplomacie tiež uviedol, že Moskva je odhodlaná pomôcť Ukrajincom „oslobodiť sa od bremena tohto absolútne neprijateľného režimu“.

Lavrov obvinil Kyjev a jeho západných spojencov zo šírenia propagandy, ktorá má zabezpečiť, že Ukrajina sa „stane večným nepriateľom Ruska“. „Ruský a ukrajinský ľud budú ďalej žiť spoločne a my určite pomôžeme ukrajinskému ľudu, aby sa zbavil režimu, ktorý je úplne protiľudový a ide proti histórii,“ dodal Lavrov.

Ruský minister zahraničných vecí tiež v Káhire vyhlásil, že Rusko bolo už v marci ochotné rokovať o dohode o skončení vojny, lenže Kyjev urobil obrat a ohlásil svoj zámer rozdrviť Rusko na bojisku.

Lavrov dodal, že Západ povzbudzuje Ukrajinu, aby pokračovala v bojoch. „Západ trvá na tom, že Ukrajina nesmie začať rokovania, kým nebude Rusko porazené na bojovom poli,“ povedal Lavrov.