Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: EÚ by mala pomôcť Bielorusku s migrantmi tak, ako pomáhala Turecku

Lavrov: EÚ by mala pomôcť Bielorusku s migrantmi tak, ako pomáhala Turecku

Foto: archív

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že konflikt s migrantmi na hraniciach vyvoláva Poľsko. „Varšava takýto konflikt dnes potrebuje,“ vraví bieloruský líder. Migrantov by aj poslal naspäť do ich domovských krajín, tí však odísť nechcú.

„Sme pripravení posadiť všetkých do lietadiel, ktoré ich odvezú naspäť domov. Títo ľudia sú však veľmi tvrdohlaví, nikto z nich sa nechce vrátiť,“ citovala Lukašenka spravodajská agentúra BelTA.

Minsk odmieta, že zámerne láka utečencov z Blízkeho východu do svojej krajiny a potom ich posiela k hraniciam s Európskou úniou, čím sa podľa Bruselu vraj „mstí za uvalenie sankcií“.

Migranti na hranici s Poľskom vyvolali ďalšie napätie medzi Bieloruskom a EÚ. Brusel zvažuje zavedenie ďalších reštrikcií. Migranti do Poľska, ale aj do Litvy a Lotyšska začali prichádzať po tom, ako Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do Európskej únie.

Brusel tvrdí, že Bielorusko odvtedy migrantov na hranice týchto krajín posiela zámerne, aby tak vyvolali chaos v EÚ. Minsk to popiera. Utečenci z Iraku, Sýrie či Afganistanu prichádzajú do Bieloruska na základe turistických víz.

Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova je celá situácia dôsledkom politiky krajín Západu vo vzťahu k Blízkemu východu a severnej Afrike. Lavrov vyzval Európskú úniu, aby „zobrala zodpovednosť za svoje slová a svoje činy“ a pomohla Bielorusku s migrantmi tak, ako pomáhala Turecku.