Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Európska únia nie je spoľahlivý partner

Lavrov: Európska únia nie je spoľahlivý partner

Sergej Lavrov a Josep Borrell. (Foto: archív)

Návšteva podpredsedu Európskej komisie a predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku Josepa Borrella v Moskve nedopadla podľa jeho predstáv. Šéf európskej diplomacie si počas nej vypočul ostré vyjadrenia na adresu politiky Bruselu.

Európska únia sa krátko pred jeho návštevou opätovne zdiskreditovala hrubým zasahovaním diplomatov niektorých členských krajín do vnútorných záležitostí Ruska. Vzhľadom na flagrantné porušenie Viedenskej konvencie o diplomatických stykoch Moskva dokonca počas Borrellovej návštevy vyhostila troch diplomatov, a to z Nemecka, Švédska a Poľska.

Dôvodom je osobná účasť diplomatov do nezákonných zhromaždení v uliciach Moskvy a Sankt Peterburgu. Sergej Lavrov v tejto súvislosti Borrellovi oznámil, že Rusko v súčasnosti nepovažuje Európsku úniu za spoľahlivého partnera.

Josep Borrell sa pokúsil čiastočne vylepšiť imidž únie tvrdením, že aktuálne ani jedna jej členská krajina neiniciovala uvalenie nových sankcií na Rusko pre kauzu blogera Alexeja Navaľného. Sergej Lavrov v reakcii uviedol, že Moskva si už zvykla na nelegitímne reštrikčné sankcie únie a diskusie na túto tému považuje za vnútornú záležitosť EÚ.

V súvislosti s blogerom Navaľným však Sergej Lavrov dôrazne upozornil Borrella na neprípustnosť arogantného postoja Nemecka, Francúzska a Švédska v komunikácii s ruskými úradmi, ktorým odmietajú predložiť relevantnú dokumentáciu o údajnej otrave blogera.

Odpovede na oficiálne žiadosti v štýle „veď vy aj tak všetko viete“ sú, jemne povedané, neúctivé, upozornil Lavrov. Borrell musel čeliť aj otázkam o nečinnosti únie v súvislosti s prenasledovaním a šikanovaním novinárov v Lotyšsku, ktoré je členskou krajinou EÚ či zákazom vysielania troch ukrajinských televíznych kanálov. Na otázky ruských novinárov neodpovedal.