Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Je načase, aby sa americké jadrové zbrane v Európe „vrátili domov“

Lavrov: Je načase, aby sa americké jadrové zbrane v Európe „vrátili domov“

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že prítomnosť amerických jadrových zbraní v Európe je už ďalej neprijateľná a mali by sa “vrátiť domov”. Informovala o tom agentúra TASS.

„Je pre nás neprijateľné, že v rozpore so základnými ustanoveniami Zmluvy o nešírení jadrových zbraní sa na území viacerých európskych krajín stále nachádzajú jadrové zbrane Spojených štátov,“ zdôraznil diplomat.

Nejadrové krajiny NATO teraz podľa neho nacvičujú jadrové misie, pričom vypracúvajú scenár použitia jadrových zbraní na ruskom území. Lavrov zdôraznil, že infraštruktúra spojená s jadrovými zbraňami v Európe musí byť “úplne zničená”.

Minister zároveň uviedol, že Kyjev, ktorý sa netajil zámerom získať vlastný jadrový arzenál, ohrozuje medzinárodnú bezpečnosť. „Rusko nemôže nereagovať na reálne nebezpečenstvo, že Ukrajina získa jadrové zbrane, a prijíma všetky opatrenia, aby tomu zabránilo,“ zdôraznil Lavrov.

Ruský prezident Vladimir Putin dal 27. februára pokyn previesť odstrašujúce (jadrové) sily ruskej armády do špeciálneho režimu služby ako reakciu na agresívne vyhlásenia Spojených štátov a ďalších západných krajin.