Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Nielen Zelenskyj, ale Hitler mal židovskú krv. Nemecko a Izrael: Je...

Lavrov: Nielen Zelenskyj, ale Hitler mal židovskú krv. Nemecko a Izrael: Je to absurdné klamstvo

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Nemecko odsúdilo vyhlásenia šéfa ruskej diplomacie vecí Sergeja Lavrova, ktorý v rozhovore pre taliansku televíziu naznačil, že nacistický vodca Adolf Hitler mal židovský pôvod.

Lavrovove vyjadrenia odsúdil hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit. „Myslím si, že minister zahraničných vecí Lavrov šíri ruskú propagandu. Je to absurdné,“ vyhlásil Hebestreit.

Lavrov sa totiž počas rozhovoru snažil obhájiť jeden z cieľov ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, ktorý určil ruský prezident Vladimir Putin – a to denacifikáciu Ukrajiny. Podľa Lavrova to, že má ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj židovský pôvod, nepodkopáva pozíciu Putina, pretože aj Hitler „mal židovskú krv“.

Lavrov tiež povedal, že tými najzanietenejšími antisemitmi sú väčšinou židia. Toto vyhlásenie ostro odsúdil aj Izrael a v tejto súvislosti si predvolal ruského veľvyslanca. Ten mal izraelskému ministerstvu zahraničných vecí vysvetliť Lavrovove vyhlásenia, naznačujúce, že nemecký nacistický vodca mal aj židovských predkov.

Ku kritike Lavrova sa po šéfovi izraelskej diplomacie Jairovi Lapidovi pridal neskôr aj izraelský premiér Naftali Bennett, ktorý slová šéfa ruskej diplomacie označil za klamstvo. „Cieľom takýchto lží je obviniť samotných židov z tých najstrašnejších zločinov v dejinách, ktoré boli proti nim spáchané,“ vyhlásil Bennett.