Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Plány NATO na vytvorenie základní v Čiernom mori nezodpovedajú záujmom dobrého...

Lavrov: Plány NATO na vytvorenie základní v Čiernom mori nezodpovedajú záujmom dobrého susedstva

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. (Foto: archv)

Plány NATO na vytvorenie nových námorných základní na Čiernomorskom pobreží Rumunska či Bulharska nezodpovedajú záujmom dobrého susedstva v oblasti. Novinárom to povedal minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov počas samitu G20 v Ríme. Spojené štáty podľa Lavrova tlačia pobrežné krajiny ku konfrontačnej politike.

Ako zdôraznil šéf ruského ministerstva zahraničných vecí, fakty naznačujú, že Severoatlantickej alianci chýba akákoľvek ochota spolupracovať s Ruskom. „Nemáme informácie o tom, čo sa NATO chystá urobiť. Opierame sa o fakty a tie hovoria, že NATO nestojí o nijakú interakciu s nami.

Snažilo sa o ňu iba v čase, keď fungovala Rada Rusko–NATO. Vtedy nás chcelo iba poučovať a zakaždým požadovalo: ‘Zorganizujme Radu Rusko–NATO a diskutujme o Ukrajine.’ To bol celý ich záujem, čo bolo de facto rozdúchavanie propagandy a vyvíjanie tlaku na Rusko,“ povedal Lavrov.

Šéf rezortu diplomacie tiež okomentoval pravidelné vysielanie amerických vojnových lodí do Čierneho mora, najmä torpédoborca Porter, vyzbrojeného okrídlenými raketami. Lavrov v tejto súvislosti zdôraznil, že Rusko je pripravené zaistiť bezpečnosť v regióne.

„Sme pripravení na akékoľvek hrozby. Neexistuje pre nás nijaká prekážka, aby sme v každej situácii dokázali spoľahlivo zaistiť bezpečnosť ruského územia a celkovú bezpečnosť v Čiernom mori. Vždy však vystupujeme za presadzovanie projektov spolupráce, nie projektov, ktoré sú založené na konfrontácii,“ zdôraznil minister.

Pripomenul tiež, že USA sa opakovane snažia zdôvodňovať nutnosť vstupu svojich vojnových lodí do oblasti potrebou “držať na uzde” Rusko. Takáto situácia rozhodne neprispieva k stabilite, keďže Washington sa snaží tlačiť čiernomorské krajiny ku konfrontačnej politike, uzavrel Lavrov.

Štáby Šiestej flotily Vojenského námorníctva USA, vojensko-námorných útočných síl a pomocných síl NATO aktuálne operujú v Čiernom a Stredozemnom mori, pričom armáda ich oficiálne zdôvodňuje zaisťovaním bezpečnosti a stability v regióne.